Antalya Etnografya Müzesi

Antalya Etnografya Müzesi

Antalya’nın incisi Kaleiçi’nde, tarihi 19. yüzyıla uzanan iki konaktan meydana gelen Antalya Etnografya Müzesi, Kaleiçi Kentsel ve III. Derece Arkeolojik Sit Alanı içerisinde yer alıyor.

Antalya’nın yakın tarihini, halk kültürünü ve yaşam biçimini gözler önüne seren geniş bir koleksiyona sahip müze; bir cephesi sokağa bakan bir cephesi de bahçeye açılan iki konaktan oluşuyor. Alt ve Üst Konak olarak adlandırılan ve ayrı konseptlerde düzenlenen müzenin her iki bölümünde, farklı eserler sergileniyor. 1 numaralı alt konakta, ağırlıklı olarak Türk-İslam Eserleri, 2 numaralı üst konakta ise Antalya’nın Osmanlılar Dönemi’nde, ev hayatını yansıtan eşyalar ve mimari objeler yer alıyor.

Alt konağın giriş katında, Selçuklular zamanında saray olarak kullanılan Aspendos Antik Tiyatrosu’ndan getirilen nadide çini kaplama parçaları, Osmanlılar Dönemi’ne ait çiniler, 16. ve 20. yüzyıllarda Çanakkale, İznik ve Kütahya’da üretilen cam gaz lambaları, güldanlar, laledanlar, şerbetlikler ve seramikler teşhir ediliyor. Alt konağın üst katında ise Osmanlı Dönemi’ne ait ok, yay, kılıç, çakmaklı, kapsüllü tabanca ve tüfekler, zıhgir, yağdanlıklar, barutluk, nişan, madalya, mühürler, köstekli saatler gibi objeler ile bunlara ilave olarak, icazetname, hilye gibi dönemin hat sanatından örnekler yer alıyor.

İki numaralı üst konak, alt konaktan daha yukarı kotta konumlanıyor ve buraya, bahçe merdivenlerinden çıkılarak geçiş yapılıyor. Üst konağın birinci katında, Osmanlı Dönemi’ne ait ahşap tavan, kapı, kapı tokmakları ve anahtarları, pencere kanatları, çuval, heybe, kilim, iğlik gibi dokuma sanatından örnekler ile yöreye özgü müzik aletleri görülüyor. Ayrıca birinci katta, Antalya Bölgesi’ne ait geleneksel Döşemealtı Halıları ile halıların nasıl üretildiğini gösteren dokuma tezgâhları ve orijinal dokuma örneklerini de incelemek mümkün. Bunların yanı sıra, Osmanlı Dönemi’nde mutfak düzenlemesini yansıtan küçük bir Antalya Mutfağı canlandırması da birinci katta yer alıyor.

Müzenin bahçesi de teşhir amaçlı kullanılıyor. Bahçede, 13. yüzyıla tarihlenen Selçuklu Burç Kitabesi ile Selçuklu Dönemi’ne ait Fetih Kitabeleri, Osmanlı Dönemi kitabeleri, mezar taşları, top ve gülleler sergileniyor. Antalya Etnografya Müzesi’ni gezerken, kentin zengin sosyal yaşamı, gelenekleri, günlük yaşama ait alışkanlıkları ile geçmişten gelen tarihsel ve kültürel birikimine tanık olunuyor.

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız. Bizi ziyaret etmeniz ve tercih etmemiz için birçok neden var.