Aspendos Antik Kenti

Aspendos Antik Kenti

Antalya’nın Serik ilçesine yaklaşık 9 km uzaklıkta bulunan Aspendos Antik Kenti, M.Ö. 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuştur. Kent, Köprüçay Irmağı yakınlarındaki tepenin düzlüklerine yayılmıştır. 

Bölgede, kendi adına madeni para bastıran ilk şehirlerden biri olan kent, gelişimini yakınındaki ırmağa ve bereketli topraklara sahip olmasına borçludur. M.Ö. 5. yüzyılın ilk çeyreğine kadar Pers hâkimiyetinde kalan kentin en ihtişamlı çağı, ünlü tiyatrosunun ve suyollarının inşa edildiği Roma İmparatorluk Dönemi’dir. Kent, Bizans ve Selçuklu Dönemleri’nde de varlığını sürdürmüştür.

Aspendos Antik Kentinde en göze çarpan yapı, tanrılara ve dönemin imparatorlarına ithaf edilen, ziyaretçilerine Roma Devri’nin altın çağlarını, zenginliğini ve ihtişamını hissettiren tiyatrodur. Yaklaşık 12.000 kişilik kapasitesi ile küçük bir tepenin yamacına konumlanan antik tiyatro, tüm Akdeniz dünyasında sahnesiyle birlikte çok sağlam bir şekilde korunmuş yapılardan biri olarak günümüze kadar gelmesiyle ünlüdür.

Tiyatronun yanında, şehrin diğer önemli kalıntıları olan 15 km uzunluğunda kemerli suyolları bulunur. Yaklaşık 1 km uzunluğundaki kuzey-güney konumlu kemerli köprünün her iki ucunda, 30 metre yükseklikte su basınç kuleleri mevcuttur. Kentin suyu, tepede yer yer görülebilen ana kayaya oyulmuş armut şekilli sarnıçlarda toplanmaktadır. Bu eşsiz suyolu sistemi, antik suyollarının günümüze dek korunan en nadide örneklerinden biridir.

Tiyatronun yaslandığı, yer yer sur duvarları ile çevrili tepenin üzerinde, bazilika, agora, meclis binası, anıtsal çeşme, anıtsal tak, cadde ve Helenistik tapınak, görülmesi gereken diğer önemli kalıntılardır.  Günümüzde çeşitli konserlere ve festivallere ev sahipliği yapan heybetli tiyatrosunun yanı sıra farklı etkinliklerin de düzenlendiği Aspendos Antik Kenti, tarihin görkemli tanığı olarak sizi beklemektedir.

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız. Bizi ziyaret etmeniz ve tercih etmemiz için birçok neden var.