Çıralı – Yanartaş

Çıralı – Yanartaş

Antalya’nın Kemer ilçesine yaklaşık 35 km mesafedeki Çıralı’nın tepesinde, 230 metre yükseklikte bulunan Yanartaş, ‘Olympos’un Sönmeyen Ateşi’ olarak biliniyor. Her yıl binlerce turist, doğal ateş kaynağına sahip Yanartaş’ın gizemli havasını solumak için bölgeye akın ediyor.

Tepede bulunan kayalıkların üzerindeki deliklerden çıkan ve sürekli yanan metan gazı alevleri olan Yanartaş’ın, sönmeyen ateşinin kutsal sayılması, Homeros’un metinlerine dayandırılıyor. Efsaneye göre, Kimera isimli aslan, keçi ve yılan karışımı olan üç başlı canavarın ağzından, nefes aldıkça ateşler çıkar. Dönemin Likya Kralı’nın canavarı öldürmesi için görevlendirdiği genç Bellophontes, kanatlı atı Pegasus ile birlikte bunu başarır. Kimera, saldırıya geçmek için havalandığında Bellophontes, mızrağını canavara saplayarak, onu yerin yedi kat altına gömer. Kimera günümüzde bile buradan ateş çıkarmaya devam etmektedir.

Çıralı – Yanartaş doğal ve tarihi güzellikleri ile ziyaretçilerini büyüleyen Kemer’de, mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelen Yanartaş’a tırmanmak isteyenleri, dar patikalardan ilerlenen yaklaşık yarım saat sürecek, zorlu olduğu kadar keyifli bir parkur bekliyor. Tepeye varıldığında tüm yorgunluğu unutturacak güzellikteki büyüleyici manzara ise ziyaretçilerine bambaşka bir deneyim yaşatıyor. Bu harikulade atmosferde, en güzel fotoğraf karelerini yakalamak isteyenler, genellikle gün batımını tercih ediyor. Doğanın bir mucizesi Yanartaş’ı söndürmeyi deneyenler ise, hayal kırıklığına uğruyor. Çünkü üzerine su ve toprak atılsa bile, belli bir süre sonra taşlar tekrar yanmaya başlıyor. 

Çıralı – Yanartaş’ın diğer ilgi çekici antik kalıntıları arasında, dönemin papazlarının yaşadığı evler ve kiliselerin yer aldığı Bizans Ortodoks Bazilika Kompleksi bulunuyor. Güneydeki büyük ve tek parça taşlardan yapılmış şenlik alanı, bölgede bir zamanlar ateş tanrısının tapınağının olduğu izlenimini veriyor.

Huzurlu atmosferiyle ziyaretçilerini etkileyen Çıralı – Yanartaş, günübirlik kamp ve bungalov tarzı pansiyonlarıyla, doğa ile iç içe olmak isteyenlerin de ilgisini çekiyor. Çıralı kumsalının bir diğer önemli misafirleri ise her yıl yuva yapmak için bölgeye gelen Caretta Carettalar. Yanartaş’a ulaşmak için önce Çıralı’ya gitmeniz gerekiyor. Özel araçla Antalya’dan yaklaşık 1,5 saat sürecek yolculuk sonrası, Çıralı girişine varılıyor. Yol, girişteki köprüden sola doğru devam ederek bungalov ve pansiyonların, portakal bahçelerinin bulunduğu alanı geçtikten 3,5 km sonra, sizi Yanartaş’a götürüyor.

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız. Bizi ziyaret etmeniz ve tercih etmemiz için birçok neden var.