Diş Pırlantası Nedir?

Diş Pırlantası Nedir?

Diş Pırlantası Nedir? Diş pırlantası, diş yüzeyine yapıştırılan ve son zamanlarda estetik diş hekimliği içerisinde oldukça yaygınlaşan bir aksesuar türüdür. Kişinin gülüşünde pozitif bir etki yarattığından dolayı sıklıkla tercih edilmektedir. Yalnızca diş yüzeyine yapıldığı için dişe herhangi bir zararı yoktur. Kolaylıkla uygulandığından her yaş grubundan kişi için uygundur ve uzun yıllar kullanılabilir.

Fakat öncelikle ağız ve diş sağlığının sağlanması gerekir. Bunun için dişler plaklardan arındırılmalı, çürüklerden temizlenmiş olmalıdır. Bu şekilde daha sağlıklı bir uygulama olacaktır. Ayrıca diş pırlantası beyaz dişlerde daha estetik durduğu için bleaching yani diş beyazlatma tedavisi hekimler tarafından önerilmektedir.

Diş pırlantası yerine daha farklı ve hesaplı alternatifler de değerlendirilebilir. Fakat bu taşlar aşındırılma yapılmadan direk yapıştırıldıkları için düşme ihtimali daha yüksektir.

Diş Pırlantası Nasıl Takılır?

Diş Pırlantası Nedir? Doğal bir taş olan diş pırlantasının dişe yapıştırılan kısmı sivridir. Bu kısmı dişe uyarlamak için dişin yüzeyinden pırlantanın ucu kadar küçük bir aşındırma yapılır. Daha sonra pırlanta özel bir yapıştırıcı ile dişe yapıştırılır. Diş yüzeyinde bulunması ve zorlayıcı çiğneme hareketleri sebebiyle az da olsa düşme riski bulunur. Fakat bu gibi durumlarda, diş pırlantası hekim tarafından yeniden yapıştırılabilir. Bunun dışında diş pırlantası günlük ağız bakımı dışında özel bir bakım gerekmez ve renklenme yapmaz.

Diş Kristalini Kendim Yapıştırabilir Miyim?

Her ne kadar kişinin kendi yapıştırabileceği diş pırlantaları mevcut olsa da kullanılan yapıştırıcılar hekimlerin kullandıkları yapıştırıcılardan farklıdır. Bu durum da taşın düşmesine, kalıcı renk değişikliklerine ve diğer birtakım zararlara sebep olabilir. Ayrıca yapıştırma esnasındaki taşmalar plak birikimine ve renklenmeye sebep olur. Dolayısıyla bu işlemi diş hekimine yaptırmak tavsiye edilir.

Diş Pırlantası Sonradan Çıkarılabilir Mi?

Özel bir yapıştırıcıyla dişe yapıştırılan diş pırlantası istenildiği takdirde çıkarılabilir ve diş yüzeyine yapılan cila ile eski görünümüne dönebilir.

Diş Pırlantası Avantajları

 • Etkileyici gülüşler
 • Diş görüntüsünde pozitif etki
 • Bleaching işlemi sayesinde beyaz dişler
 • Görünüşe bağlı olarak özgüvende artış
 • Güzel gülüşler

Olası Zararlar

Diş pırlantalarının sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur. Fakat çok sert gıdalar tüketildiği takdirde düşme ve yutma gibi riskler olabilir. Bu gibi durumlarda sadece diş hekimi müdahale etmelidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurun.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

 • İmplant tedavileri
 • Kanal tedavisi
 • Diş beyazlatma işlemleri
 • Diş kaplama uygulamaları
 • Ortodonti tedavileri
 • Protez uygulamaları
 • Çene cerrahisi uygulamaları
 • Pedodonti uygulamaları
 • Gülüş tasarımı
 • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.