Gelidonya Feneri

Gelidonya Feneri

Akdeniz’in kılavuz fenerlerinden Gelidonya Feneri, Antalya’nın Kumluca ilçesinin Taşlık Burnu’nda, tarihi Likya Yolu’nda yer alıyor. 3 km içeride bulunan fenerin, inşasına 1934 yılında başlanmış. 1936 yılında da fener hizmete açılmış. Adını, Likya dilinde kırlangıç anlamına gelen Kaledonya’dan alan Gelidonya Feneri, 227 metre yüksekliğiyle, Türkiye kıyılarının en yüksek feneri olma özelliğini taşıyor. Akdeniz’in uçsuz bucaksız mavi sularını, yemyeşil bir tepeden seyreden fenerin, fener ve gardiyan binası, ulusal miras olarak Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nce koruma altına alınmış. Sarp ve dik kayalıklar üzerinde kurulduğu için elektrik olmayan fenerde, ilk yıllarda gaz yağı, daha sonra LPG tüpü kullanılmış, 2017 yılında güneş enerjisi ile elektrik sağlayan sistem kurulmuştur.

Bulunduğu noktanın doğasına gösterdiği uyumla, bir masal kahramanını andıran Gelidonya Feneri, dünyanın önemli yürüyüş rotalarından ‘Likya Yolu’nun güzergâhındaki en çarpıcı manzaralardan birine sahip. Akdeniz’in çam ve adaçayı kokulu ormanı ile masmavi suların ahenkle buluştuğu fenerin yer aldığı burnun ön tarafında, dikine sıralanan, üzerinde yerleşimin olmadığı beş adalar yer alıyor. Adaların, Likya tarihinde önemli bir yeri var. Gelidonya Burnu, ters akıntılardan dolayı Antalya Körfezi’nin en tehlikeli yeri olarak biliniyor. Antik Dönemlerde birçok gemi, kayalara sürüklenerek batmış. Bu yüzden bölge zamanla, batıklarla kaplı sualtı mezarlığına dönüşmüş.

Soluk kesen bir güzelliğe sahip fenerin nefis manzarası, 2007 yılında Türkiye’nin en güzel manzarası seçilmiş. Bu şahane görsellik, fotoğraf meraklılarına, özellikle gün doğumu ve gün batımında eşsiz kareler yakalama fırsatı veriyor. Araçla tam ulaşım olmayan Gelidonya Feneri’ne, 2 noktadan gidilebiliyor. Bunlardan ilki, Likya Yolu yürüyüş rotası üzerinde yer alan Adrasan Gelidonya Feneri güzergâhı. 12 km uzunluğundaki yolun tamamını, orta zorluk seviyesine sahip parkurlardan yürümek gerekiyor. İkinci güzergâh ise yaklaşık 8 km uzunluğundaki Karaöz Mahallesi Mahallesi Gelidonya Feneri güzergâhı. Bu güzergâhın bir kısmını araçla, son bir saatlik kısmını da yürüyerek gitmek mümkün.

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız. Bizi ziyaret etmeniz ve tercih etmemiz için birçok neden var.