Hadrianus Kapısı

Hadrianus Kapısı

Antik Liman’ı çevreleyen surlar üzerinde, Atatürk Caddesi’nde yer alan Hadrianus Kapısı, Roma İmparatoru Hadrianus’un Antalya’ya gelişi dolayısıyla M.S. 130 yılında yaptırılmıştır. İmparator, kente bu görkemli kapıdan giriş yapmıştır. Günümüze kadar korunmayı başaran anıtsal yapı, kentin sembolleri arasına girmiş en değerli tarihi eserlerden biridir. Kaleiçi’ne girişlerde en çok tercih edilen güzergâh olan Hadrianus Kapısı, halk arasında ‘Üç Kapılar’ diye de adlandırılır.

Bizans Dönemi’nde, ön ve arka bölümlerine duvarlar yapılarak, şehir içi ve dışından görülmeyecek şekilde savunma amaçlı kapatılan Hadrianus Kapısı, 1881 yılında tekrar açılmıştır. Dönemin mutasarrıflarından Turhan Paşa’nın çabalarıyla başlatılan çalışmalar neticesinde, kapının yarısı gün yüzüne çıkarılmıştır. Orijinali iki katlı olan yapının, toprağa gömülü alt kısmı kazılırken sütunları zarar görmüş, yıkılan sütunlar yerine örme dikilitaş usulü, piramit şeklinde taştan payandalar eklenmiştir. Bu payandalar, kapının 1959 yılında geçirdiği büyük restorasyon sırasında kaldırılarak, aslına uygun biçimde, beyaz mermerden yapılma sütunlar konulmuştur.

Hadrianus Kapısı, mimari özellikleri ve üslubu ile Roma Dönemi zafer taklarını andırmaktadır. Bu yüzden günümüze ulaşamayan üst kısmında, muhtemelen imparator ve hanedanın heykellerinin yer aldığı düşünülebilir.

Dönemin uygarlıklarından izler taşıyan Hadrianus Kapısı’nın, her iki cephesinde dörder mermer sütun yer alır. Simetrik tasarımının yanı sıra, göz alıcı oyma ve kabartma süslemeleriyle dikkat çeken üç kemerli kapının yanlarında, 2 adet kule vardır. Güney kısımdaki Julia Sancta Kulesi, blok taşlardan inşa edilmiştir. Roma Dönemi’ne ait olsa da kapı ile mimari açıdan farklı bir stile sahip olması nedeniyle, kapıdan bağımsız yapıldığı düşünülmektedir. Kuzey kısımdaki kulenin alt tarafı, Antik Çağ’dan kalmadır. Üst bölümleri ise Selçuklular Dönemi’nde yapılmıştır. Kapının Latince bir kitabesi de mevcuttur.  Tarihi yapıların hemen her yerde karşımıza çıktığı Antalya’nın en modern caddelerinden birinde, tüm zenginliğiyle eski çağların ihtişamını ve heybetini yansıtan Hadrianus Kapısı, adeta geçmişle günümüz arasında bir köprü kurmaktadır. Zamanında, Pamfilya’nın en gösterişli kapısı olarak nitelendirilen kapı, Kaleiçi’nin büyülü atmosferine adım atmanızı sağlayan en ideal giriş noktasıdır.

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız. Bizi ziyaret etmeniz ve tercih etmemiz için birçok neden var.