Limyra Antik Kenti

Limyra Antik Kenti

Antalya’nın Finike ilçesine yaklaşık 25 km mesafedeki Limyra Antik Kenti, Turunçova ve Sahilkent Beldeleri sınırlarında konumlanmaktadır. 1216 metre yükseklikteki bir tepenin eteklerinde kurulan kent, bereketli toprakları ve coğrafi konumu itibarıyla, uzun yıllarca önemini korumuştur.

M.Ö. 5. yüzyıldan itibaren yerleşim görüldüğüne dair kanıtlar bulunan kentin en faal zamanı, M.Ö. 4. yüzyılda, Likya Kralı Perikle dönemidir. Likya Birliği’ni oluşturmak ve egemenlik sahasını genişletmek için uğraşan kralın döneminde, Pers egemenliğinin var olduğu fakat bu egemenliğin sözde kalarak Limyra’nın da diğer şehirler gibi özgür davrandığı anlaşılmaktadır. Perikle’den sonraki M.S. 2 ve 3. yüzyıllarda parlak devirler yaşayan kent, depremler nedeniyle tahrip olsa da yeniden inşa edilmiştir. Bizanslıların hâkimiyetinde iken piskoposluk merkezi olan Limyra, M.S. 8 ve 9. yüzyıllardaki Arap akınları sonrasında, terk edilmiştir.

1970 yılından beri arkeolojik kazıların devam ettiği kentteki, farklı medeniyetlere ait antik kalıntılar, bölge tarihine ışık tutarken, Antalya Müzesi’ne de çok önemli buluntular kazandırmıştır. Anıt mimarisinin önemli örnekleri, kale, sur, sarnıç ve Bizans Kilisesi, antik kentteki kalıntıların sadece ufak bir kısmını oluşturmaktadır. 400’den fazla kaya mezarı bulunan Limyra Antik Kenti, Likya Bölgesi’nin en çok kaya mezarına sahip kentlerinden biridir. Mezarların çoğu, Likya dilinde yazılmış kitabeleriyle, ismen bilinmektedir. Sayıca çoklukları, kentin büyüklüğünü ve nüfus yoğunluğunu göstermektedir. Kentin kuzeyindeki akropol, iç kale ve aşağı kaleden meydana gelmektedir. Akropolün düzlüğe ulaştığı kısımda, orijinali Helenistik Dönem’e ait, M.S. 141 yılında, büyük bir onarım geçiren tiyatro binası yer alır. Tiyatronun ilerisinde, surlar, yamaç evler, sarnıçlar, kaya mezarları, kilise, Xatabura Anıt Mezarı ve Perikle Heronu bulunmaktadır. Kral Perikle’nin anıt mezarı, üslubunun Xanthos Antik Kenti’ndeki Nereidler Anıtı’na benzerliği ve önemli parçalarının Antalya Müzesi’nde sergilenmesi açısından önemlidir. Yolun alt tarafında, devasa bir sütun başı mevcuttur. Bu kısımda yer alan önemli bir yapı ise İmparator Augustus’un manevi oğlu Gaius Caesar’ın M.S. 4 yılında yapılmış anıtsal mezarıdır. Kentin doğusunda, sütunlu cadde ve hamam kompleksi yer almaktadır. Sütunlu caddenin ortasındaki derenin aktığı bölümde, kaynak suları vardır.

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız. Bizi ziyaret etmeniz ve tercih etmemiz için birçok neden var.