Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti, Fethiye- Kalkan arasındaki Xanthos Vadisi’nin güneybatı ucunda, Gelemiş Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. M.Ö. 13. yüzyıldaki Hitit metinlerinde adı ‘Patar’ olarak geçen şehre ait buluntular arasında, Tepecik’in doğu yamacı eteklerinde ortaya çıkarılan, Demir Çağı öncesine ait taş balta, kentin tarihinin çok eski çağlara öncesine dayandığını kanıtlamaktadır.

Xanthos Vadisi’nin denize açılan tek yeri olması nedeniyle, tarih boyunca daima önemli olan Patara Antik Kenti, Likya Birliği’nin başkentliğini de üstlenmiştir. M.S. 43 yılında Roma eyaleti olan kent, M.S. 74 yılında Pamfilya ile birleşir ancak başkent olmayı sürdürür. Anadolu’dan Roma’ya giden tahılların depolandığı ve sevk edildiği bir liman görevi gören Patara, Noel Baba olarak bilinen St. Nikolaos’un doğum yeri olması nedeniyle, Hristiyanlar için önemli bir dini merkez sayılmıştır. Uzun yıllar boyunca itibarını koruyan kent, 400 metre genişliğinde ve 1600 metre derinliğindeki Patara Limanı’nın kumla dolmaya başlaması ve teknelerin yanaşırken zorlanmaları nedeniyle zamanla önemini yitirir. Rüzgârın savurduğu kumlar da zamanla limanı doldurarak kenti büyük ölçüde örter. Günümüzde kentte görülen kalıntıların bir bölümü, kumlar altından, iyi korunmuş şekilde ortaya çıkarılmıştır.

1988 yılından beri kazıları sürdürülen Patara Antik Kenti’ne, ihtişamlı Roma Zafer Takı’ndan girilmektedir. Yazıtlardan bu takın, M.S. 100 yıllarında, bölge valisi adına inşa edildiği anlaşılmaktadır. Takın batısında, Likya tipi lahitlerin bulunduğu nekropolis alanı uzanır. Kentin güney ucunda, şehrin genel görünümünün en iyi seyredildiği yer olan Kurşunlu Tepe’ye yaslanmış 6000 kişilik tiyatro, Helenistik ve Roma Dönemi mimarisinden izler taşır. Kurşunlu Tepe’den, Vespasian Hamamı, Korinth Tapınağı, ana cadde, liman ve tahıl ambarı gibi diğer kalıntılar çok rahatlıkla izlenebilir. Tiyatronun kuzeyinde, Patara’nın başkent olarak toplantılara ev sahipliği yaptığı dünyanın en eski demokratik meclis binası yer alır.

Kente yaklaşık 20 km mesafedeki bir kayalıktan su getiren suyolları da en çok dikkat çeken kalıntılardandır. ‘Delik Kemer’ olarak adlandırılan bölüm ise bu suyollarının en anıtsal kısmıdır. Görkemli Patara, aynı zamanda dünyanın ayakta kalmış en eski antik çağ deniz fenerine sahiptir. Yaklaşık 5 katlı bir apartman yüksekliğindeki fenerin, büyük kısmı ayaktadır. Likya Yolu güzergâhına yakın bir konumda bulunan bu eşsiz kentte, asırlar öncesine uzanan tarihi bir yolculuğa çıktıktan sonra, dünyanın en güzel plajlarından biri olan yaklaşık 18 km uzunluktaki Patara Plajı’nı keşfedebilirsiniz. Çölleri aratmayan kum tepelerinin yarattığı harikulade manzaralara tanık olacağınız sahil, Caretta Caretta’ların milyonlarca yıldır yumurta bırakıp yavruladıkları ender bölgelerden biridir.

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız. Bizi ziyaret etmeniz ve tercih etmemiz için birçok neden var.