Perge Antik Kenti

Perge Antik Kenti

Antalya şehir merkezine 18 km uzaklıkta bulunan Perge Antik Kenti, Aksu ilçesindedir. Hitit Dönemi’nde varlığını sürdürdüğüne inanılan ve ‘Parha’ diye bilinen kentte yürütülen araştırmalar neticesinde, akropolde bulunan seramik örnekleri ışığında, kentin tarihinin Erken Tunç Çağı’na kadar geriye uzandığı açığa çıkmıştır.

Perge Antik Kenti, altın çağlarını yaşadığı Roma Dönemi’nde, Anadolu’nun en düzenli yerleşime sahip ve en zengin kentlerinden de biri olmuştur.

Mimari unsurlarıyla, ziyaretçilerini hayran bırakan ve adeta bir açık hava müzesi niteliği taşıyan antik kent, kuzey – güney ve doğu – batı ve doğrultusunda uzanan iki ana caddeden oluşmaktadır. Şehir planlamacılığı açısından örnek gösterilen kentin kuzey- güney doğrultulu sütunlu caddesini ortadan boylu boyunca uzanarak kat eden su kanalı, özgün tasarımıyla dikkat çeker. Kanal, kentteki dört anıtsal çeşme ve iki büyük hamamla birlikte, Perge’ye bir ‘Su Şehri’ kimliği kazandırmıştır.

Perge Antik Kenti’nin temel kalıntılardan olan, M.Ö. 2. yüzyıla dayanan tarihiyle 12.000 kişilik stadyum, Türkiye’nin en iyi korunmuş stadyumlarından birisidir. Yine alt tarafta 19, üstte 23 oturma sırası olan yaklaşık 15.000 kişilik tiyatro, oldukça iyi durumdadır. Oturma yerlerinin karşısındaki iki katlı, 5 kapı ile kulise açılan sahne binası M.S. 2. yüzyılda inşa edilmiştir.

Mimarisi ve heykeltıraşlığı ile oldukça ünlü olan kentin ihtişamını ve gücünü vurgulayan yüksek kuleler, dikdörtgen planlı agora, Helenistik kapı, sütunlu caddeler, anıtsal çeşmeler, suyolları, hamamlar, gymnasium ve nekropol, diğer görülmesi gereken önemli kalıntılar arasında yer alır. Şehirde yapılan kazılarda çıkarılan kalıntılar ve heykeller, Antalya Müzesi’nde sergilenmektedir. Perge Antik Kenti, kusursuz bir işçilikle yapılmış eserleri, dönemin sanatsal ve mimari üstünlüğü ile eski çağların görkemini gözler önüne seren atmosferiyle, her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Antalya’nın tarihsel ve kültürel kimliğine büyük katkı koyan antik kenti, gezi planlarınıza mutlaka dâhil etmenizi öneririz.

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız. Bizi ziyaret etmeniz ve tercih etmemiz için birçok neden var.