Phaselis Antik Kenti

Phaselis Antik Kenti

Phaselis Antik Kenti, Antalya’ya yaklaşık 58 km Kemer’e 12 km mesafede, Akdeniz’e uzanan küçük bir yarımada üzerinde yer alır. M.Ö. 7. yüzyılda Rodoslular tarafından kurulan kent, coğrafi konumu nedeniyle oldukça önemli bir konumdadır.

Uzun yıllar Likya’nın doğu kıyısının en önemli limanı olma özelliğini koruyan Phaselis Antik Kenti’nin Kuzey Limanı, Merkez Limanı ve Güney Limanı olmak üzere 3 adet limanı vardır. Bunlardan en önemlisi Güney Limanı’dır. Kentin, limanları, agoraları ve şehir sikkeleri üzerindeki gemi betimlemeleri, ticari liman kimliğini ve o yıllardaki gücünü ortaya koyar.

Likya veya Pamfilya Bölgesi şehri olarak gösterilen Phaselis Antik Kenti, aslında her iki bölgenin sınırları arasındadır. Birçok kere el değiştiren kent, M.Ö. 43 yılında Romalıların egemenliğine girer ve çok uzun yıllarca, refah dönemi yaşar. M.S. 129 yılında İmparator Hadrianus’un ziyaret ettiği kentte, imparatorun anısına, Güney Liman’dan başlayan 20 – 24 metre genişliğindeki görkemli ana caddenin girişine, tek kemerli Hadrian Kapısı inşa edilmiştir. 5 ve 6. yüzyıllarda Bizanslıların egemenliğindeki kent, 1158 yılında Selçukluların kuşatması altında kalır. 13’üncü yüzyıldan itibaren de limanlarının değerini ve işlevini kaybetmesi nedeniyle, giderek önemini yitirir ve tamamen terk edilir.

Phaselis Antik Kenti’nde, çoğunlukla Roma ve Bizans Devri’ne ait kalıntılar görülmektedir. Kuzey ve Güney Limanları’nı bağlayan ana caddenin iki yanında gezinti yolları ve dükkânlar vardır. Ana cadde, tiyatro ve çarşı arasında genişleyerek küçük bir meydan oluşturur. Meydanın güneydoğusunda, Helenistik Dönem’e ait tiyatro bulunur. Biri tiyatronun karşısında, diğer ikisi Güney Liman’a giden ana caddenin sağında olmak üzere üç adet agora, şehir meydanında yer alan biri küçük öteki büyük iki hamam kalıntısı, diğer önemli eserler arasındadır. 

Günümüze ulaşan en ihtişamlı yapı ise su kemerleridir. Kent merkezi ile 70 metre yükseklikteki plato üzerine kurulmuş olan yerleşim yeri arasında, su kanalları vardır. Görkemli geçmişi ve günümüze kadar gelen kalıntıları ile tarihe ışık tutan Phaselis Antik Kenti’nin Kuzey Liman, Merkez Liman ve Güney Liman olarak adlandırılan noktaları, şimdilerde plaj olarak kullanılmaktadır.

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız. Bizi ziyaret etmeniz ve tercih etmemiz için birçok neden var.