Side Müzesi

Side Müzesi

Antik dönemde Pamfilya Bölgesi’nin en önemli liman kenti olan Side, Manavgat ilçesine 8 km mesafedeki bir yarımadada yer alıyor. Türkiye’de bir köyde açılan ilk müze olma unvanını taşıyan Side Müzesi, Side Antik Kenti’nde, M.S. 2. yüzyıla tarihlenen ve M.S. 5 ve 6. yüzyıllarda yapılan değişikliklerle günümüze kadar gelmeyi başararak, sonrasında müzeye çevrilen bir Roma Hamamı binasında hizmet veriyor.

1962 yılında açılan müzenin koleksiyonu, büyük ölçüde, 1946-1966 yıllarında yürütülen Side Antik Kenti kazılarında çıkan buluntulardan oluşuyor.

Side Müzesi çeşitli büyüklüklerde toplam 5 salondan oluşan müzenin 3 salonu kapalı, 2 salonu açık olarak tasarlanmış. Seçkin koleksiyonda, Helenistik, Roma ve Bizans Dönemleri’ne ait eserler bulunuyor. Sergilenen eserler arasında, heykeller, torsa portreler, kabartmalı lahit ve ostotekler, güneş saatleri, mezar stelleri, Grekçe ve Side dilindeki yazıtlar, sunaklar, amforalar, pişmiş toprak, cam ve bronz buluntular, arşitrav friz sütun, sütun başlığı, alınlık vb. mimari elemanlar, Pamfilya ve Pisidya Kentleri’ne ait sikkeler ile Side Sikkeleri dikkat çekiyor. Mitolojinin ünlü tanrı ve tanrıçalarına ait ihtişamlı heykelleri görebileceğiniz müzede, Hermes ve Herkül heykelinin yanı sıra Hera, Athena ve Aphrodite’ye atfedilen ‘Üç Güzeller Heykeli’, müzenin en benzersiz parçaları arasında yer alıyor. Geçmişte, Roma Hamamı’nın jimnastik alanı olan müzenin avlusu, deniz surlarına kadar uzanıyor. Side Müzesinin avlusunda sergilenen önemli buluntular arasında, Roma Dönemi’ne ait lahitler, sütunlar, frizler, mozaik parçaları, büst ve heykeller ile Selçuklular’dan kalma yazıt ve mezar kitabelerini görebilirsiniz.

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız. Bizi ziyaret etmeniz ve tercih etmemiz için birçok neden var.