Termessos Antik Kenti

Termessos Antik Kenti

Türkiye’nin en iyi korunmuş antik şehirlerinden biri olan Termessos Antik Kenti, Antalya’nın 30 km kuzeybatısında, Korkuteli Yolu üzerinde yer alır. Deniz seviyesinden ortalama 1.150 metre yükseklikteki kent, Güllük Dağı’nın güneybatısında kurulmuştur. Botanik parkı andıran birçok vahşi bitkinin arasında saklanan, yoğun çam ormanlarıyla kaplı Termessos, huzurlu ve bakir görünümüyle ziyaretçilerini etkisi altına alan özgün bir atmosfere sahiptir. Doğal ve tarihi zenginliklerinden ötürü kent, kendi adını taşıyan millî parkın kapsamına alınmıştır.

Termessos Antik Kenti, Anadolu’nun en eski halklarından Luvi’lerin soyundan gelen Solim’ler tarafından kurulmuştur. Tarihte önemli bir konuma gelişi ise M.Ö. 333 yılında kenti kuşatan Büyük İskender’e karşı, halkının güçlü bir savunma yaparak kentlerini teslim etmemeleri sayesinde olmuştur.  Roma ile arasında iş birliği bulunan Termessos’un, iç işlerinde bağımsız olduğu Roma senatosunca onaylanmıştır. Roma İmparatorluk Dönemi’nde bastırdığı sikkelerle, bağımsızlığını koruduğu anlaşılan kentin, Bizans Dönemi ve sonrasındaki durumu hakkında, net bilgi bulunmamaktadır. Terk edildikten sonra yeni bir yerleşim görülmeyen kent, günümüze kadar oldukça iyi şekilde muhafaza edilmiştir.

Yenicekahve yakınında bulunan Helenistik Dönem’e ait sur ile başlayan kentin kalıntıları, Güllük Dağı’nın doruklarına kadar devam etmektedir. Kente giden yol izlendiğinde, Roma İmparatoru Hadrianus devrinde inşa edilen tapınağın basamakları ve anıtsal girişi görülür. Su kaynağının olduğu alandan güneye doğru tırmanıldığında, birçok oda ve salondan oluşan gymnasium ve onun güneybatısında, sütunlu cadde bulunmaktadır.

Düzlük alana gelindiğinde, kentin resmi yapılarının olduğu kısımla karşılaşılır. Burada, stoa, agora ve agoranın doğusunda, Antalya Körfezi’ni gören konumuyla, yaklaşık 5000 kişi kapasiteli göz alıcı tiyatro yer alır. Tiyatronun yaklaşık 100 metre güneybatısında kısmen ayakta kalan meclis binası bulunur. Agoranın doğusundaki düzlükte ise birbirine geçişli 5 adet sarnıç, derinlik ve genişlik açısından benzersiz özelliklere sahiptir. Çok sayıda görkemli tapınağa sahip kent, mezarlarının çeşitliliği ve süslemeleri açısından da oldukça zengindir.  Sadece Döşemealtı ilçesinin değil tüm Türkiye’nin en önemli tarihi zenginliklerinden olan Termessos Antik Kenti, mutlaka görülmesi gereken millî değerler arasındadır.

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız. Bizi ziyaret etmeniz ve tercih etmemiz için birçok neden var.