Xanthos Antik Kenti

Xanthos Antik Kenti

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Xanthos Antik Kenti, Fethiye-Kaş Karayolu üzerinde, Fethiye’ye 46 kilometre uzaklıktaki Kınık Beldesi’nde yer alır. Kent, Eşen Çayı kenarındaki ovaya hâkim, iki tepe üzerine kuruludur.

Yüzyıllara meydan okuyan kalıntılarıyla tarihe ışık tutan Xanthos Antik Kenti, hüzünlü hikâyesiyle ziyaretçilerini etkiler. Şehir, M.Ö. 545–546 yıllarında Pers Kumandanı Harpagos tarafından kuşatıldığında Xanthoslular, kahramanca mücadelelerine rağmen kaybedeceklerini anlayınca, kadın ve çocuklarını öldürüp şehri ateşe vererek topluca intihar ederler ve düşmanlarına harabeye dönmüş bir şehir bırakırlar. Bu felaketten kurtulan aileler ve başka yerlerden kente gelen göçmenler, şehri yeniden kurarlar. Konumu nedeniyle sürekli savaşlara ve istilalara sahne olan kent, M.Ö. 475–450 yılları arasında büyük bir yangın felaketi ile de karşılaşır.

Likya Uygarlığı’nın en önemli idari merkezi olan ve M.Ö 2. yüzyılda başkent olarak kullanılan Xanthos Antik Kenti’nde, Likya Dönemi dikme mezar taşları ile kaya mezarları, günümüze ulaşan önemli yapılardandır. Kentin her iki yanındaki akropole ait sur duvarları, örme teknikleri ile dikkat çeker. Likya akropolünün kuzeyinde Roma Devri’nden kalma tiyatro yer alır. En ilginç kalıntılarsa, bu tiyatronun batısındadır. Dikdörtgen yekpare kaide üzerindeki, ölülerin ruhlarını gökyüzüne taşıdıklarına inanılan ‘Harpy’ kabartmalarına sahip anıt mezar, yine bu mezarın yanındaki Likya Lahdi, tiyatronun bitişiğindeki Roma Devri Agorası, agoranın kuzeydoğu köşesinde, Harpy Anıtı’na çok benzeyen, gövdesinde Likya ve Grekçe dilinde yazılmış Kherei adlı bir prensin maceralarını anlatan kitabesiyle ünlü anıt mezar, mutlaka görülmesi gereken eserler arasındadır. Kentte gerçekleşen kazılardan çıkarılan birçok eser, Londra’daki British Museum’da sergilenmektedir.  Xanthos Antik Kenti’nde kazı çalışmaları halen devam etmektedir. Birçok farklı uygarlığın izlerini taşıyan bu büyüleyici kent, Kaş’a gelenlerin mutlaka gezi planlarına dâhil etmesi gereken yerler arasındadır.

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız. Bizi ziyaret etmeniz ve tercih etmemiz için birçok neden var.