Yivli Minare Camii

Yivli Minare Camii

Şehrin en güzel tarihi eserleri arasında sayılan Yivli Minare Camii, Selçuklu Sultanı 1. Alaeddin Keykubad’ın, 1230 yılında kiliseden camiye dönüştürdüğü Alaaddin Camii’nden günümüze ulaşmıştır. Antalya şehir merkezi Kalekapısı’nda yer alan ve kentin sembolleri arasında bulunan yapı, ilk bakışta etkileyici mimarisi ile göze çarpmaktadır.

Antalya’daki ilk İslam eserlerinden biri olan Yivli Minare Camii minarenin yüksekliği, 38 metredir. Ana yapım malzemesi tuğla ve Horasan harcı olan minare, adını, yivlerinden alır. Kuzey tarafındaki küçük kapıdan girilerek, 90 basamaklı merdiven ile çıkılan yapının kaidesi, blok kesme taşlar üzerine inşa edilmiştir. Gövdesi, tuğla ve turkuaz renkli çinilerden yapılmıştır. Dilimli ve sekiz adet yarım silindirik biçimde tasarlanan kalın gövde, bu yivler sayesinde zarif ve estetik bir yapıya bürünür. Tabanın her yönünde, firuze ve lacivert renklere sahip çinilerle, Allah ve Muhammed yazıları yazılmıştır. Ancak bu yazılar, günümüzde neredeyse tamamen tahrip olmuştur. Yivli Minare’nin batısında yer alan Yivli Minare Camii, Anadolu Türk Mimarisi’nde benzeri olmayan formuyla dikkat çekmektedir. 1372 yılında Balaban Tavşi’ye yaptırılan cami, yarım küre şeklindeki altı adet kubbesiyle, çok kubbeli cami türünün günümüze kadar gelen en eski örneği kabul edilir. 1972 yılına kadar avlusu ile birlikte müze olarak hizmet vermiştir. Yivli Minare ve Yivli Camii’yle birlikte çok sayıda Selçuklu yapıtından oluşan teraslanmış eğimli bir arazide konumlanan külliyede, Yivli Minare Hamamı, Gıyaseddin Keyhüsrev Medresesi, Selçuklu Medresesi, Mevlevihane, Zincirkıran Mehmed Bey Türbesi ve Nigar Hatun Türbesi gibi eserler bulunmaktadır.

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız. Bizi ziyaret etmeniz ve tercih etmemiz için birçok neden var.