Endodonti

root-canal-treatment-endodontics
Endodonti

Endodonti kanal tedavisi hangi durumlarda uygulanır birlikte inceleyelim. Kanal tedavisi, diş tedavileri arasında en çok tercih edilen ve ağız, diş sağlığı için de en önemli olan işlemlerden biridir. Diş hekimliğinde mümkün olduğunca diş kaybı olmaması amaçlanır. Kişinin doğal ve ana dişi olarak ifade edilen dişlerinin korunması son derece önemlidir. Çürüme gibi faktörlerde ise çok geç kalınması ve kanal tedavisi yapılmaması durumlarında diş kaybı söz konusu olur. Kanal tedavisinin temel amacı, hastalarda diş kayıplarının önlenmesidir.

Endodonti Nedir?

Kanal tedavisi nedir sorusuna ilk olarak cevap verelim. Kanal tedavisi enfekte olan ya da çürüyen dişlerin kurtarılması amacıyla uygulanan tedavidir. Dişlerde çürüme meydana geldiğinde eğer kurtarılabilecek seviyede ise endodonti yani kanal tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi kapsamında enfekte olan veya çürük olan yerler temizlenir. Daha sonrasında da çürümenin devam etmemesi için diş köklerindeki sinirler temizlenir ve boşaltılır. Böylece o dişin kaybına neden olacak şekilde çürümenin devam etmemesi sağlanır. Çürüyen dişler, diş etlerinde iltihaba ve ağrıya neden olduğu durumlarda da yine kanal tedavisi ile bu sorunlar düzeltilebilir.

Kanal Tedavisi Neden Yapılır?

Diş endodonti tedavisi temel olarak çürüme başlayan dişlerde çürümenin ilerlemesinin engellenmesi ve tamamen diş kaybının önlenmesi amacıyla yapılır. Dişlerde meydana gelen çürükler, sinirler yardımı ile diş minesine ulaşır. Bu da bölgedeki çürümenin artmasına ve o bölgedeki bakterilerin artmasına neden olur. Ayrıca dişin derinliklerine kadar inen çürüme, iltihaplanmaya ve buna bağlı olarak da ağrıya neden olur.

Kanal tedavisi ile işlevi yitirilen sinirler, o bölgede çok önemli işlevlere sahip değildir. Ancak çürümüş olan dişlerde o sinirlerin varlığının devam etmesi çürümenin artmasına ve daha ileri seviyede ise diş kayıplarına neden olmaktadır.

Kanal Tedavisi Gerektiren Durumlar

Kanal tedavisi diş ve diş etlerinde ortaya çıkan aşağıdaki bazı durumlarda başvurulan tedavilerdir:

 • Dişlere uygulanan baskı ve çiğneme faaliyetlerinde şiddetli diş ağrısı
 • Sıcak ve soğuk hassasiyeti
 • Diş renginde kararma olması
 • Diş etlerinde şişme ve hassasiyet olması

Endodonti tedavileri yapılması için mutlaka bir diş hekimine başvurmanız gerekir. Gerekli incelemeler ve muayeneler yapıldıktan sonra sizlere dişin bu tedavi için uygun olup olmadığı konusunda bilgi verilecektir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

 • İmplant tedavileri
 • Kanal tedavisi
 • Diş beyazlatma işlemleri
 • Diş kaplama uygulamaları
 • Ortodonti tedavileri
 • Protez uygulamaları
 • Çene cerrahisi uygulamaları
 • Pedodonti uygulamaları
 • Gülüş tasarımı
 • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.