Metal Destekli Protez

Metal-Based-Dentures
Metal Destekli Protez

Metal destekli protez diş kayıplarında uygulanan protez işlemlerinden biridir. Kuron protezi olarak da ifade edilen bu protezler çeşitli avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Uzun yıllar başarılı bir şekilde uygulanan ve kişilerin yaşamış oldukları kalıcı diş kayıplarına çözüm olan bu protezler, günümüzde lamine ve zirkonyum gibi malzemeler dolayısıyla eskisi kadar tercih edilmemektedir. Ancak bazı durumlarda ise metal destekli protezlerin kullanımı daha gerekli ve tercih edilebilir olmaktadır.  

Metal Destekli Protez Nedir?

Tam olarak diğer kaplama türlerinden ne farkı vardır birlikte inceleyelim. Alt yapısında kobalt, nikel ve krom kullanılan üst yapısında ise porselen olan bir kaplama türüdür. Alt yapıda kullanılan metalde ışık geçirgenliği olmadığı için mat görünümlü diş görünüm elde edilir. Zirkonyum ve lamine protezlerinde ışık geçirgenliği olduğu için böyle mat görünüm sağlanmaz. Eğer dişlerde mat görünüm elde etmek istiyorsanız tercihiniz bu tür protezler olmalıdır.  

Neden Tercih Edilir?

Metal destekli protezler her ne kadar ön dişler için uygun olmasa da arka dişlerde çok rahat kullanılabilir. Üst ön dişlerde estetik kaygılardan kaynaklı olarak daha çok zirkonyum, yaprak lamine kullanılması tabi ki daha uygun olacaktır. Ancak bu kaplama türleri fiyat bakımından oldukça yüksektir. Tüm dişlerde bu kaplamaların kullanılması oldukça yüksek maliyete neden olacaktır. Ancak görünmeyen yerlerde metal destekli protezler tercih edilebilir. Böylece hem işlevsel hem de daha uygun maliyetli bir protez uygulaması sağlanabilir.  

Dişlerde dolgu yapılamayacak kadar çok doku kaybı olması halinde de protez gereklidir. Kırılgan yapıdaki porselenlerin, diş köklerine daha iyi tutunabilmesi için bu protezler tercih edilmektedir.  

Nasıl Yapılır?

Protezlerin yapımı sürecinde genel olarak dişler metal ve porselene uyumlayabilmek için küçültülür ve ağzın ölçüsü alınır, sonrasında da bir kalıp çıkarılır. Çıkarılan kalıp doğrultusunda uygun bir biçimde protezin elde edilmesi ve üretilmesi sağlanır. Krom, kobalt, nikel gibi metal alaşımlarının alt yapı olarak kullanıldığı üst yapının uygun porselen sistemiyle şekillendirildiği porselen kaplamalardır. Oldukça kısa bir sürede hazırlanan kalıplarla beraber kısa sürede protezin hazırlanması mümkün olur. Lütfen uzman hekimlerimize danışın.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.