Onley Dolgu

Onlay-Fillings
Onley Dolgu

Onley dolgu kuron tedavisi kapsamında sunulan ve estetik diş hekimliği yöntemleri arasında yer alan bir tedavidir. Onley dolgu ile İnley dolgu genelde kıyaslanır ve birbirlerine benzetilir. Ancak her iki dolgu uygulaması benzer özelliklere sahip olsa da aynı değildir. Bu iki dolgu türü belirli noktalarda birbirlerinden ayrılmaktadır. Tüm bu farkların neler olduğundan bahsetmeden önce Onley dolgunun ne olduğunu ve nasıl uygulandığını açıklamak istiyoruz.  

Onley Dolgu Nedir?  

Onley dolgu nedir ve hangi doku kayıplarında uygulanır sorusuna öncelikle cevap verelim. Dişlerde sadece çürümenin olduğu bölgeye kaplayacak şekilde üretilen bir dolgu türüdür. Dişin genel olarak üst yüzeyinde meydana gelen çürüklerin temizlendikten sonra uygulandığı bir dolgudur. Bir nevi çürükten arındırılan, dişin üst yüzeyine tampon görevi görür. Hem İnley hem de Onley dişlerde meydana gelen doku kayıplarının telafi edilmesinde ve bu kayıpların artmasını önlemede son derece önemli ve etkilidir.  

Onley Dolgunun Farkı Nedir?  

Bu tedavi yöntemi bazı özellikleri ile klasik dolgulardan ayrılır. Hem İnley dolgu yönteminden hem de diğer dolgu uygulamalarından ayıran özellikleri aşağıdaki gibidir:  

 • Uygulama aşamaları bakımından kuron kaplamalarla benzerlik gösterir.  
 • Dişin üst bölümlerinde meydana gelen çürüklerin tedavi edilmesi için tercih edilir.  
 • Ebat olarak diğer dolgulardan daha büyüktür.  
 • Kişiye özel olarak üretilir ve uygulanır.  

Hem İnley hem de Onley dolgu da dolgunun ne kadar süre dayanacağı kişinin diş yapısına, ağız ve hijyen sağlığına dikkat etmesine gibi etmenler doğrultusunda belirlenir.  

Nasıl Yapılır?  

Onley uygulaması bölgesel bir tampon işlemi olduğu için aslında yapımı da son derece kolaydır. İşlem öncesinde zaten lokal anestezi uygulanır ve işlemin herhangi bir acısını hissetmemeniz sağlanır. Dolgu uygulanacak olan bölgenin öncelikli olarak modeli çıkarılır. Çıkarılan bu modelleme ile birlikte dolgu malzeme ile birlikte çıkarılan kalıba göre uygun ölçülerde ürün hazırlanır. Yapılış adımları bakımından zaten kuron kaplamalarla benzerlik gösterir. Dolgu malzemesinin, dişe uygulanması ile birlikte süreç tamamlanır. Tedavi işin durumuna göre çok kısa bir sürede tamamlanabilecek basit bir işlemdir. Lütfen uzman hekimlerimize danışın.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

 • İmplant tedavileri
 • Kanal tedavisi
 • Diş beyazlatma işlemleri
 • Diş kaplama uygulamaları
 • Ortodonti tedavileri
 • Protez uygulamaları
 • Çene cerrahisi uygulamaları
 • Pedodonti uygulamaları
 • Gülüş tasarımı
 • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.