Total Protezler

Complete-Dentures
Total Protezler

Total protezler yani tam protezler, ağız içinde herhangi bir sebeple dişlerin tamamen kaybedilmesi durumunda yapılan bir uygulamadır. Bu işlem için kişilerin ağzında hiç diş kalmaz ve direk olarak aslında kişi yapılan protezle yaşar. Alt ve üst çene için ayrı ayrı olmak üzere iki adet hareketli protez yapılır. Bunlar istenildiğinde çıkarılıp sonrasında da takılabilir. Özellikle ilerleyen yaşlarda tercih edilen ve uygulanan bir protez işlemidir.  

Total Protez Nedir?

Total protezler nedir ve tam olarak hangi durumlarda bu protez uygulanır birlikte inceleyelim. Travma, çürük ve kemik erimesi gibi nedenlerle tüm dişlerin kaybedilmesi durumunda hem alt hem de üst çene için ayrı oluşturulan ve hareketli olan protezlerdir. Bu protezlerin en önemli dezavantajı, hiçbir dişten destek almadıkları için hareketli oluşlarıdır. Bazen protez kendiliğinden çıkabilir ve hastaları rahatsız edebilir. Bu amaçla bazı önlemler alınsa da yine de sabit protezler kadar kolay bir kullanıma sahip değildir.  

Hangi Durumlarda Total Protez Kullanılır?

Tam protez yapılmasını zorunlu kılan ve gerektiren bazı durumlar vardır. Birçok kişi öncelikle sabit protezlere yönelmek istese de bazı durumlarda ne yazık ki tam protez dışında herhangi bir seçenek yoktur. Bu durumlar şöyledir:  

 • Çürük sebebiyle tüm dişlerin kaybedilmesi ya da artık dişlerin köprü olarak kullanılamaması  
 • Kemik erimesi nedeniyle dişlerin diş kökünde sabit kalamaması 
 • Bir kaza ya da travma sonucunda tüm dişlerin kaybedilmesi  

Genel olarak tam ya da total protez uygulaması, kişilerin ağzında hiçbir ana dişinin kalmaması ya da var olmasına rağmen köprü olarak kullanılamayacak olması halinde yapılan bir işlemdir.  

Nasıl Yapılır?

Total protez yapımı standart protez uygulamaları ile aynıdır. Sadece bu protez işleminde ağzın tüm kalıbı alınır ve buna göre takılacak olan diş yapılır. Alt ve üst çene için ayrı ayrı yapılan protezler, diş yumuşak dokusu üzerine yerleştirilir. Total protez kaplama her ne kadar öncelikli olarak tercih edilen bir uygulama olmasa da yine de gerekli durumlarda hastaların hayatını kolaylaştıran ve onlara yeniden bir dişe sahip olma olanağı sağlayan önemli bir işlemdir.  

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

 • İmplant tedavileri
 • Kanal tedavisi
 • Diş beyazlatma işlemleri
 • Diş kaplama uygulamaları
 • Ortodonti tedavileri
 • Protez uygulamaları
 • Çene cerrahisi uygulamaları
 • Pedodonti uygulamaları
 • Gülüş tasarımı
 • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.