İnley Dolgu

Inlay-Fillings
İnley Dolgu

İnley dolgu estetik diş tedavi yöntemleri arasında yer alan ve diş kayıplarında tercih edilen bir dolgu uygulamasıdır. Dişlerde yeterli miktarda dolgu yapılacak olan doku olmaması halinde, dişlerin kaplanması için bu dolgu yöntemi tercih edilir. Sıklıkla Onley dolgu yöntemi ile karıştırılır. Her ikisinin de ortak yönleri olsa da hem uygulama hem etkileri bakımından birbirlerinden farklıdır. Hastalara tam olarak hangi dolgu yönteminin uygulanması gerektiğine, detaylı muayene sonrasında karar verilebilir.  

İnley Dolgu Nedir?  

İnley nedir ve neden uygulanır sorusuna yanıt vererek başlamamız çok daha doğru olacaktır. Dişlerdeki çürüklerin temizlenmesinin ardından oluşan boşluğun doldurulması için uygulanan bir dolgu işlemidir. Bu işlemin yapılabilmesi için dişlerin kaplanabilecek kadar zarar görmemiş olması gerekir. Tedavi işleminde kullanılan malzeme, tam seramik materyallerden üretilir ve kişiye özel oluşturulur. Hem inley hem de onley dolgularda, dolguların ömrü dişlerin durumuna ve bireylerin ağız ve diş bakımına vermiş olduğu öneme göre değişir. Dolgu işlemleri sonrasında, hastaların genel olarak dikkatli ve ağız hijyenine dikkat etmesi gerekir.  

İnley Dolgunun Farkı Nedir?  

İnley dolgusu ile Onley dolgu arasında bazı farklar vardır. Temel olarak aslında her ikisi de aynı amaç doğrultusunda uygulanır ve son derece yararlıdır. Bu dolgu türü bazı yönleri ile tüm dolgu türlerinden ayrılır. Bu diş dolgu uygulamasının en önemli farkı aşağıdaki gibidir:  

 • Bu dolgu türü, dişin tepeciklerinin çürümediği durumlarda uygulanır. Çürüklerin temizlenmesi sonrasında oluşan boşluklar dolgu ile doldurulur.  
 • İnley dolgu, diğer dolgu malzemelerine göre biraz daha uygun maliyetlidir.  
 • Doğal diş rengine uygun olacak şekilde üretilir.  
 • Dişin iç bölgesine yerleştirilecek şekilde üretilir.  

Nasıl Yapılır? 

Standart dolgu işlemlerinde olduğu gibi öncelikle dişteki çürüklerin temizlenmesi gerekir. Bu amaçla da bölge öncelikli olarak uyuşturulur. Sonrasında çürük temizlenir ve oluşan boşluğa dolgu maddesi uygulanır. İnley dolgu yapımı sırasında dijital olarak dişin modellemesi alınır ve buna göre de dolgu malzemesi uygun şekilde oluşturulur. Hazırlanan dolgu modeli, dişe yerleştirilerek işlem başarılı bir şekilde tamamlanmaktadır. Lütfen uzman hekimlerimize danışın.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

 • İmplant tedavileri
 • Kanal tedavisi
 • Diş beyazlatma işlemleri
 • Diş kaplama uygulamaları
 • Ortodonti tedavileri
 • Protez uygulamaları
 • Çene cerrahisi uygulamaları
 • Pedodonti uygulamaları
 • Gülüş tasarımı
 • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.