Gömülü Diş Çekimi

Impacted-Tooth-Extraction
Gömülü Diş Çekimi

Gömülü diş çekimi diş çekim operasyonlarında en zorlu ve sıkıntılı işlemlerdir. Normal şartlarda ağız içinde çıkması gereken yerden zamanında çıkamayan dişler, gömülü olarak ifade edilir. Bu dişlerin orda kalması bölgeye zarar verir ve apse yapar. Böyle durumların oluşmasının önüne geçilmesi için de uygun şartlar altında mutlaka diş çekiminin yapılması gerekir. Gömülü diş çekimlerinde, süreç ne yazık ki normal diş çekiminde olduğu gibi ilerlememektedir.

Gömülü Diş Nedir? 

Gömülü diş normal şartlarda çıkması gereken yerden çıkmamış olması durumudur. Bu dişler, bir bütün olarak çene kemiği içinde kalabilir. Böyle durumlarda da yumuşak doku içinde olduğu için görülmeyebilir. Sadece o bölgede ağrı, şişlik, apse ve hassasiyet olur. Dişlerin bir kısmının görüldüğü ancak yine tam olarak çıkmadığı durumlarda ise yarı gömülü diş durumundan bahsedilmektedir. Dişlerin gömülü kalmasının en önemli nedeni komşu dişlerin yer değiştirmesi ve sonrasında da çıkacak olan dişe yeterince yer kalmamasıdır.

Nasıl Yapılır?

Gömülü diş ameliyatı ya da gömülü diş çekimi lokal ya da genel anestezi altında uygulanabilir. Gömülü dişlerin tamamen yumuşak doku içinde ya da bir kısmı çıkmış olabilir. Dişin durumuna göre müdahale de o şekilde yapılır. Uygun anestezi uygulandıktan sonra, genelde damak yarılarak dişin bu şekilde bölgeden çıkarılması sağlanır. Daha sonrasında açılan kesi dikiş atılarak kapatılmaktadır. Ortalama 7-10 gün arasında dikişler alınır ve tedavi sonlandırılır.

Doktorunuz operasyon sonrasında gerekli olması halinde sizlere antibiyotik ve ilaç uygulaması yapacaktır. Gömülü diş çekimi sırasında başarıyı etkileyen en önemli unsur, bölgenin anatomisine uygun olarak hareket edilmesidir. Ayrıca hastalara uygun anestezi uygulanması da yine operasyon açısından önemlidir.

Gömülü Diş Çekimini Kim Yapar? 

Gömülü dişlerde operasyonu genel olarak diş hekimleri ve ağız cerrahi uzmanları yapmaktadır. Ancak bazı durumlarda gömülü dişin çok hassas bir noktada olması sebebiyle ortodonti uzmanları da müdahale edilmektedir. Gömülü diş çekim işlemi alanında uzman hekimler tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Başarılı bir uzman hekim sayesinde, gömülü diş sorunu kısa sürede düzeltilmektedir. Lütfen uzman hekimlerimize danışın.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.