İmplant Tedavisi Aşamaları

İmplant Tedavisi Aşamaları

İmplant tedavisi aşamaları diş implantı yaptırmak isteyen ancak çekinen kişiler için iyi bir rehber niteliği görecektir. Diş implant tedavisi ile birlikte pek çok hasta, kaybettiği dişlerinin yerine çok daha sağlam ve kalıcı yapılara sahip olur. Bu da diş kayıplarının artık büyük bir sorun olmaktan çıkmasını sağlar. İmplant tedavisi uzun yıllardır etkin bir şekilde kullanılan ve günümüzde çok daha gelişmiş yöntemlerle birlikte daha da güzel hale getirilen önemli bir işlemdir. İmplant tedavisi aşamaları ve iyileşme süreci ile ilgili ayrıca bilgi vermek istiyoruz.  

Muayene ve Değerlendirme 

İmplant tedavisi aşaması temel olarak muayene ve değerlendirme ile başlar. Öncelikli olarak diş hekiminiz, gerekli inceleme ve muayeneleri yapar ve durumunuzu değerlendirir. Böylece implant tedavisinin sizler için uygun olup olmadığı sonucuna ulaşılır. Bunun için diş yapınız ve çene kemiğiniz incelenir. İmplant tedavisi için uygun olduğunuz sonucuna ulaşıldığında, ikinci aşamaya geçilebilir.  

Tedavi Planlaması 

Yapılan değerlendirmenin ardından ikinci aşama olan tedavi planlamasına geçilir. Bu süreçte diş hekiminiz sizler için en iyi tedavi planlamasını oluşturacaktır. İmplantın yerleştirileceği alanın belirlenmesi, implant tipinin seçilmesi ve diğer tedavi sürecinin planlanması bu aşamada yapılacaktır.  

Cerrahi İşlem 

Bu aşama implantın, cerrahi yöntemlerle birlikte çene kemiğine yerleştirildiği aşamadır. Lokal anestezi altında yapılan bu işlem için çene kemiğine küçük bir kesi oluşturulması gerekir. Oluşturulan keşiden implant yerleştirilir. İmplant yerleştirilen bölgenin iyileşmesi için ortalama birkaç ay gerekebilir. Hekiminiz bazen implant yerleştirme ve geçici protezin takılması işlemini aynı gün yapabilir.  

İyileşme Süreci 

İmplant tedavisinde, yerleştirilen implantın çene kemiği ile kaynaşması ve yerine sabitlenmesi çok önemlidir. Osseointegrasyon olarak ifade edilen bu süreç birkaç ay sürebilir. Hastaya bu süre zarfında geçici diş protezleri takılır.  

Kalıcı Protez veya Kuron 

İmplantın tamamen sabitlenmesi ve iyileşme sürecinin tamamlanması ile birlikte kalıcı protez ve kuron takılma sürecine geçilir. Protezler tamamen kişiye özel olarak hem estetik hem de fonksiyonel bir biçimde kişinin orijinal dişine en yakın olacak şekilde tasarlanır.  

İmplant tedavisi aşamaları sanılanın aksine son derece rahat ve kolaydır. Bu alanda uzman hekimlerle çalıştığınızda ve tedavi süresince hekiminizin tavsiye ve önerilerine uyduğunuzda, zaten herhangi bir sorun oluşmayacaktır.