Sabit Protez Nedir?

Sabit Protez Nedir?

Sabit Protez Nedir? Ağız içerisindeki eksik dişlerin tamamlanması için uygulanan kuron, köprü ya da implant gibi çıkarılamayan diş restorasyonlarına Sabit Protez denir. Sabit protezler sadece diş hekimleri tarafından takılıp çıkarılabilirler.

Diş eksikliklerinin giderilmesi amacıyla uygulanan sabit protezler, üst ya da alt çenedeki tüm sıranın ya da tek dişlerin ya da her ikisinin değiştirilmesi amacıyla uygulanabilir. Sabit protezler, hastanın doğal dişlerine uyumlu olacak şekilde hazırlanır.

Sabit protezler, hastanın dişlerinin restore edilmesini sağlarlar. Sabit protezler tek ya da birden fazla dişi onarmak ya da dişler arasındaki boşlukları gidermek için kullanılabilir.

Sabit Protez Türleri Nelerdir?

Sabit Protez Nedir? Çeşitli nedenlerden dolayı diş kayıpları yaşanabilir ve bu kayıplar çiğneme fonksiyonlarına ve hastanın estetik görünümüne zarar verebilir.

Bunu önlemek için doktor tarafından gerekli muayene ve incelemeler yapılarak kullanılacak sabit proteze karar verilir. Bu sabit diş protezlerinin farklı türleri mevcuttur:

Kron

Zaman içinde çeşitli nedenlere bağlı olarak dişler çürüme, travma ya da yalnızca kullanım gibi nedenlerle zarar görebilir. Buna bağlı olarak dişlerin şeklinde ya da boyutlarında deformasyon oluşabilir. Diş kronları bu tür durumlarda dişin üzerine yerleştirilebilen, diş şeklindeki kaplamalardır. Hasarlı dişler için yeni bir kaplama olan kronlar metal destekli porselenler ya da zirkonyumlarla yapılabilirler. Doğal dişi taklit eden protezler olan kronlar hasarlı ya da çürük dişin üzerine takılırlar.

Köprü

Köprü, eksik dişlerin neden olduğu boşlukların kapatılması amacıyla boşluğun her iki ucundaki doğal dişlere sabitlenen bir protez çeşididir. Köprüler metal veya zirkonyum alt materyali üzerine porselenden yapılır.

İmplant Üstü Sabit Protez

İmplant üstü sabit protez hastanın kendi doğal diş yapısına oldukça yakındır. İmplant destekli diş köprüsünde kronların veya çerçevelerin aksine diş implantları kullanılır. Eksik olan dişler için cerrahi olarak implantlar yerleştirilir. İmplantlar köprünün yerinde durmasını sağlar.

Sabit Protez Hangi Durumlarda Uygulanır?

Sabit protez hastada tek diş eksikliği, tek diş deformasyonu veya yanlarında diş bulunması koşuluyla birden fazla diş eksikliği olması durumlarında uygulanır. Ayrıca hastanın bu uygulama için uygunluğu detaylı incelemelerle belirlenir.

Kaç Seansta Tamamlanır?

Sabit protezlerin ne kadar süreceği uygulanacak tedavinin kapsamına, hangi malzemenin kullanılacağına, kaplama yapılıp yapılmayacağına göre farklılık gösterebilir. Fakat sabit protez tedavisi çoğunlukla 1-2 seansta tamamlanabilir.

Avantajları Nelerdir?

Sabit protezler fonksiyonel ve estetik düzeltme sağlar. İşlev açısından, hastaların normal bir şekilde yemek yemesini ve çiğnemesini sağlar. Diş boşluklarını doldurarak hastanın rahatça konuşmasına yardımcı olur. Estetik olarak sabit protezler, özellikle doğal dişlerin rengine uyumlu olacak şekilde tasarlanırlar. Konfor sağlaması ve bakımının kolay olması nedeniyle sabit protezler sıklıkla tercih edilirler.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurun.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.