Zirkonyum E-Max Arasındaki Farklar Nedir? 

Zirkonyum E-Max Arasındaki Farklar Nedir? 

Zirkonyum ve E-max arasındaki farklar nedir sorusu son yıllarda en çok tartışılan ve merak edilen konulardan biridir. Diş kaplama işlemleri için kullanılan iki malzeme olan zirkonyum ve E-max malzemeleri, bazı yönleri ile birbirlerinden ayrılır. Estetik ve restorasyon amacıyla yapılan diş kaplama işlemleri için çok önemli iki malzeme olması sebebiyle, hangi malzemenin daha iyi olduğu ve birbirlerinden farklarının neler olduğunun bilinmesi gerekir.  

Zirkonyum E-Max Arasındaki Farklar Nelerdir?  

Zirkonyum ve E-max arasındaki farklar nedir merak edenler için ayrı ayrı bu iki malzemenin farklarından bahsetmek istiyoruz. Böylece hangi malzemeyi tercih etmeniz gerektiğine de çok daha rahat bir biçimde karar verebilirsiniz. Zirkonyum ve E-max arasındaki farklar aşağıdaki gibidir:  

Malzeme 

Zirkonyum diş implant, kuron ve köprü gibi farklı alanlarda kullanılan, metal oksit esaslı bir seramiktir. E-Max ise yüksek porselen içeriğine sahip, özellikle estetik olarak kullanılan köprü ve kuronlar için tercih edilir.  

Estetik 

Zirkonyum ışık geçirgenliği özelliği ve doğal diş rengine olan yakınlığı ile çok daha doğal bir görünüm sağlar. Yalnızca bazı durumlarda tam olarak istenen şeffaf görünüme sahip olmayabilir. E-Max ise yüksek translüsensiye sahiptir. Bu sayede de gerçek diş doku görünümüne çok daha yakın bir sonuç verir.  

Dayanıklılık 

Zirkonyum en dayanıklı kaplama malzemelerinden biridir. Özellikle aşınmalara karşı yüksek direnç gösterir. E-Max ise dayanıklıdır ancak zirkonyum gibi yüksek aşınmaya karşı yeterli dirence sahip değildir.  

Kalınlık ve Minimal İltihap 

Zirkonyum yapılan restorasyon işlemleri ile birlikte daha ince hale getirilebilir. Böylece diş dokusu ile çok daha uyumlu olur. Bununla birlikte diş eti kenarlarında da iltihap riski en azdır. E-Max ise yine ince yapılı bir üründür. Ancak bazı durumlarda diş eti çizgisinde az da olsa iltihap riski taşıyabilir.  

Uygulama Alanları 

Zirkonyum sıklıkla arka dişlerde, kuronlar, köprüler ve implant üstü yapılar için kullanılır. E-Max ise ön dişlerde estetik amaçlı olarak tercih edilir.  

Zirkonyum ve E-max arasındaki farklar nedir merak edenler için, her iki malzeme arasındaki farklardan bahsettik. Sizler de bu farkları inceleyerek, en iyi kaplama türüne karar verebilirsiniz.