20’lik Diş Nedir?

20’lik Diş Nedir?

20’lik diş nedir? Alt ve üst çenenin en arkasında bulunan dişlere denir. “Yirmi yaş dişi” ya da “akıl dişi” olarak da adlandırılır. Dişlerin çıkış yaşı kişiden kişiye değişmektedir. Bazen 17 bazen de 50 yaşında çıkabilmektedir. 20’lik dişler neden olduğu ağrılar sebebiyle insanların günlük hayatını etkileyebilmektedir.

20’lik Diş Hangi Durumlarda Çekilir?

Çürük, diş eti hastalığı, ortodontik sebepler, kist oluşması gibi bazı sıkıntılı durumlarda 20’lik dişlerin çekilmesi gerekebilir:

Çürük: 20’lik diş, çıkarken diş etini aralar ve bazen çıkmadan tekrar diş etinin içerisine gömülür. Bu tür durumlarda diş etinin açılan kısmına tükürük, bakteri ve yiyecek parçaları sıkıştığı için diş çıkmadan çürümeye başlayabilir ya da çıktıktan sonra direk çürüyebilir. Bu gibi bir durumda 20’lik dişin yanındaki dişin de çürümesi muhtemeldir.

Diş Eti Hastalığı (Perikoronit)

20’lik diş nedir? Bir kısmı çıkmış olan 20’lik diş, diş etini açtıktan sonra enfeksiyon oluşturabilir. Enfeksiyon; ağız kokusu, ödem ve ağrı gibi sıkıntılar yaratabilir.

Ortodontik Sebepler: 20’lik diş, çıkarken ağız yapısının küçüklüğünden dolayı diğer dişlerin sıkışmasına ve çarpıklaşmasına neden olabilmektedir. Bu durumda diş yapısının bozulmaması için 20’lik dişin çekilmesi gerekir. Diğer türlü bozulan dişler için bir de diş teli tedavisi gerekecektir.

Kist Oluşması: 20’lik diş, gömülü durduğu için diş kisti oluşumunu tetiklemektedir. Diş kistleri ağız sağlığı açısından oldukça sıkıntılı bir konudur. Diş kistinin oluşmaması için 20’lik dişin çekilmesi gerekebilir.

20’lik Diş Tedavisi Nasıl Uygulanır?

20’lik diş kişilerin ağız içi durumuna göre çeşitlilik gösterir. Normal 20’lik diş çekimi diş hekimleri tarafından yapılabilir. Ancak gömülü veya yarı gömülü 20’lik dişler, ağız ve çene cerrahisine yönlendirilir ve işlem cerrah tarafından gerçekleştirilir. İlk olarak 20’lik dişin bulunduğu bölgeye lokal anestezi uygulanır. Uygulanan anestezi sonrasında diş eti ve kemik dokusu kesilerek diş çıkartılır. Çıkarılan dişin ardından bölge dikiş ile kapatılır. Daha sonrasında gazlı bez ile bastırılır.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız. Bizi ziyaret etmeniz ve tercih etmemiz için birçok neden var.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurun.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.