Ağız Kokusu Nedir?

Ağız Kokusu Nedir?

Ağız Kokusu Nedir? Ağız kokusuna sistemik ve lokal bir veya daha fazla etken sebebiyle oluşur. Ağız kokusu hem kişiyi hem de çevresindekileri rahatsız eden bir kokudur. Ağız kokusu kişinin sosyal hayatını olumsuz etkileyen bir durumdur. Birçok hasta ağız kokusu sebebiyle diş hekimlerine başvurmaktadır.

Neden Ağız Kokusu Olur?

Patolojik ve fizyolojik olmak üzere farklı sebeplerden dolayı ağız kokusu olabilir. Bunlardan bazıları şöyledir:

Ağız Hijyenine Dikkat Etmemek

Diş fırçalama alışkanlığı olmayan kişilerde diş çürükleri artar ve buna bağlı olarak ağız kokusu ortaya çıkar.

Diş Eti Hastalıkları: Ağız içi enfeksiyonları ve ilerlemiş diş eti hastalıkları ağız kokusuna sebep olabilir.

Ağız Kuruluğu: Devamlı kullanılan bazı ilaçlar sebebiyle tükürük salgısında azalma olur ve buna bağlı olarak ağız kokusu meydana gelebilir

Gastrit: Gastrit rahatsızlığı olan hastalarda mideden salgılanan asit sebebiyle ağızda koku meydana gelebilir.

Sinüzit: Kronik sinüziti olan hastalarda da geçmeyen ağız kokusu meydana gelebilir.

Ayrıca ağız kokusu; akciğer iltihabı, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, bademcik iltihapları, mide ve bağırsak hastalıkları, diş çürükleri, karaciğer ve metabolizma bozuklukları, ağız kanserleri gibi hastalıkların habercisi olabilir. Bu sebeple ağız kokusunun sebebi bulunmalı ve mutlaka tedavi olunmalıdır.

Ağız Kokusu Yaygın mıdır?

Ağız kokusu problemi toplumda sıklıkla rastlanan bir hastalıktır. Yetişkinlerin neredeyse yarısı özellikle sabahları şikâyeti yaşar. Erkeklerde ise kadınlara oranla 3 kat daha fazla görülür. Ağız kokusu her ne kadar yaygın olsa da diş hekimine başvuranların sayısı oldukça azdır. Bunun nedeni ise çoğu kişinin kendi ağız kokusunun farkında olmamasıdır.

Ağız Kokusu Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

İlk önce genel ağız içi durum kontrol edilir ve kokunun sebebi belirlenir. Bundan sonraki adım ise ağız hijyenine dikkat etmektir. Dişleri düzenli olarak fırçalamak, diş ipi kullanmak, diş eti iltihaplarını tedavi ettirmek gerekir. Ağız kokusu olan hastaların sigarayı bırakması, diş ve diş etlerine zararlı asitli gıdalardan uzak durması tavsiye edilir.

Tedavi Sonrası Ne Zaman Yemek Yenilebilir? Sıvı Tüketilebilir?

Ağız kokusu tedavisinden yaklaşık 2 saat sonra aşırı sıcak ya da soğuk olmayan yiyecek ve içecekler tüketilebilir. Hasta 1 gün sonra iş hayatına/sosyal hayatına geri dönebilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurun.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.