Biberon Çürüğü Nedir?

Biberon Çürüğü Nedir?

Biberon Çürüğü Nedir? Biberon çürüğü, bebeğin ilk dişlerinin biberonla beslenmenin etkisiyle çürümesidir. Bu çürükler; meyve suyu, süt veya formül mama gibi şekerli içeceklerin biberonla verilmesinden sonra bebeğin dişlerinde uzun süre temizlenmeden kalması sonucunda ortaya çıkar.

Biberon Çürüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Biberon Çürüğü Nedir? Biberon çürüğü tedavisi amacıyla yapılan ilk muayenede çocukların ağız içi kontrolleri yapılır. Sonrasında diş hekimleri uygulayacakları tedaviler konusunda ebeveynleri bilgilendirirler.

Biberon çürüğü tedavisi çocuğun yaşına ve çürüğün özelliklerine göre değişir. Bir diş problemin erkenden teşhisi tedavinin daha kolay olmasını sağlar. Dişin yüzeyindeki beyaz noktalar, biberon çürüğünün erken belirtisidir. Bu aşamada, tüm dişleri yeniden mineralize etmek için ağızdan florür tedavisi veya bölgesel florür verniği uygulamak etkili olabilir. Bu durumda şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak bir diyetle çürüğün ilerlemesini durdurabilirsiniz.

Ne Zaman Biberon Çürüğü Tedavisi Gerekir?

Biberon çürüğü tedavisi gerektiği ön dişlerde meydana gelen lekelenmeler sonucunda anlaşılabilir. Ancak net bilgi pedodonti uzmanları tarafından yapılan muayene sonrasında belirtilmektedir.

Hangi Hastalara Uygulanabilir?

Biberon çürüğü tedavisi, süt dişlerinde çürüme meydana gelen her çocuğa uygulanabilir.

Tedavi Sonrası Ne Zaman Yemek Yenilebilir? Sıvı Tüketilebilir?

Biberon çürüğü tedavisinden 4 saat sonra yemek yenilebilir, su içilebilir, sıvı tüketilebilir. Biberon çürüğü tedavisi sonrası hemen günlük yaşama dönülebilir.

Biberon Çürüğünün Engellenmesi İçin Neler Yapılabilir?

Bebeğinize biberon vermeyi bırakmak çürükleri önlemek açısından önemli bir adım olacaktır. Alınabilecek diğer önlemlerden bazıları;

 • Her yemekten sonra çocuğunuzun diş etlerini temiz, nemli bir gazlı bezle silmelisiniz. Bu şekilde ağızdaki besin kalıntıları uzaklaştırılır.
 • Süt dişleri çıktıktan sonra, dişler çocuk diş fırçası ve macunu kullanılarak nazikçe fırçalanmalıdır.
 • Bebeklerin uyumadan önce diş eti ya da dişleri temizlenmeli.
 • Çocuklar en kısa zamanda bardaktan içmeye alıştırılmalı.
 • Diş hekimine düzenli ziyaretler yapılması faydalı olacaktır.

Biberon Çürüğü Tedavisi Sonrası

Biberon çürüğü tedavisi sırasında anestezi uygulanacağı için tedavi esnasında herhangi bir ağrı hissedilmemektedir. Biberon çürüğü tedavisi sonrasında ağrı olabilir. Bu durumda doktorun uygun gördüğü bir ağrı kesici kullanılabilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurun.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

 • İmplant tedavileri
 • Kanal tedavisi
 • Diş beyazlatma işlemleri
 • Diş kaplama uygulamaları
 • Ortodonti tedavileri
 • Protez uygulamaları
 • Çene cerrahisi uygulamaları
 • Pedodonti uygulamaları
 • Gülüş tasarımı
 • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.