Diş Eti Hastalıklarının Nedeni Nedir?

Diş Eti Hastalıklarının Nedeni Nedir?

Diş Eti Hastalıklarının Nedeni Nedir? Diş eti hastalıklarının nedeni arasında sayılabilecek pek çok olumsuz durum vardır. Periodontal hastalıklar olarak bilinen diş eti hastalıkları son derece rahatsız edicidir. Hem görsel olarak hem de ağız hijyeni açısından sizleri rahatsız eder. Diş etlerinde meydana gelen her türlü hastalığın ve rahatsızlığın mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Diş eti hastalıklarının önlenebilmesi için ise öncelikle bu hastalıkların nedenlerinin bilinmesi gerekir.

Diş Eti Hastalıklarına Neden Olan Etmenler

Diş Eti Hastalıklarının Nedeni Nedir? Diş eti hastalıkları son derece rahatsız olduğu için, pek çok kişi bu hastalıkların nedenlerini merak etmekte ve araştırmaktadır. Diş eti sorunlarına en çok neden olan durumların başında bakteri plakları gelir. Buna ek olarak ayrıca diş eti hastalıklarına neden olan en önemli unsurlar aşağıdaki gibidir:

Sigara

Sigara genel olarak ağız ve diş sağlığını rahatsız eden bir alışkanlıktır. Tüm zararlarının yanı sıra diş eti hastalıklarının da en önemli nedenleri arasında yer alır. Sigara sadece diş hastalıklarına neden olmakla kalmaz. Aynı zamanda kimyasal madde etkisi nedeniyle, çeşitli diş eti hastalıklarının da ortaya çıkmasını engeller.

Ergenlik, Hamilelik ve Menapoz

Kişilerin özel günleri olarak adlandırılan durumlarda vücutta hormonal dengesizlikler ortaya çıkar. Oluşan hormon sorunları, diş etlerinin de olumsuz etkilenmesine ve diş eti hastalıklarının oluşmasına neden olur.

Sistemik Hastalıklar

Bazı önemli sistemik hastalıklar da diş eti hastalığı nedeni arasında yer alır. Özellikle diyabet ve bağışıklık sistemlerini olumsuz etkileyen hastalıklar, AIDS ve Lösemi gibi vücudun savunma sistemlerini olumsuz etkileyen hastalıklar dişlerin de sağlığını olumsuz etkilemektedir.

İlaçlar

Çeşitli hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılan ilaçlar, diş etlerinde çeşitli sorunlara neden olabilir. Antidepresanlar, doğum kontrol hapları, bağışıklık sistemi üzerinde baskılayıcı etkilere sahip olan ilaçlar ve benzeri şeyler diş eti hastalıklarına neden olmaktadır.

Stres

Stres birçok hastalık üzerinde yarattığı olumsuz etkileri, ne yazık ki diş eti üzerinde de yaratmaktadır. Stres vücutta özellikle enfeksiyonlarla savaşma konusunda vücudu olumsuz etkilemektedir.

Yetersiz Beslenme

Kötü ve yetersiz beslenme hem bağışıklık sisteminin zayıflamasına hem de vücutta enfeksiyon oluşumunun armasına neden olur. Zaten temel olarak diş eti hastalıkları da bir tür enfeksiyondur.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurun.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.