Diş Kırığı Tedavisi Nedir?

Diş Kırığı Tedavisi Nedir?

Diş Kırığı Tedavisi Nedir? Diş kırılması yetişkin veya çocuk herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Çoğunlukla çocuklarda görülür. Düşme ya da çarpma gibi olaylar sonucu oluşan diş kırıklıkları günümüzde kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Diş kırığı tedavisi 2-3 seans, yani ortalama 10 gün sürmektedir.

Kırılan Dişin Parçası

Diş Kırığı Tedavisi Nedir? Diş kırıkları tedavi edilebilen sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Düşme ya da çarpma gibi durumlar sonucunda oluşan diş kırıkları, eğer kırılan dişin parçası mevcut ise kuvvetli yapıştırıcılar ile yerine yapıştırılabilmektedir. Bunun için kaza sonrasında bulunan kırık dişin parçası suyla temizlenerek diş hekimine götürülmelidir.

Diş Kırıklarına İlk Müdahale Nasıl Olmalıdır?

Kırılan dişin taşıma sırasında nemli ve gazlı bir beze sarılması, dişin eski yerine sağlıklı bir şekilde yapıştırılabilmesi için oldukça önemlidir. Gazlı bezin olmadığı durumlarda kırılan diş parçaları eczaneden alınacak serum fizyolojik sıvısının içerisinde muhafaza edilebilir. Eczaneye ulaşılamayan durumlarda ise dişin parçası süt içerisine konulup saklanabilir. Diğer bir çözüm ise dişin suyla yıkanarak ve dilin altında tutularak diş hekimine götürülmesidir.

Kırılan Dişin Parçası Yoksa?

Kazadan sonra kırılan dişin parçası bulunamadıysa ya da yapıştırılamayacak kadar küçük parçalara bölündüyse, bu durumda dişin rengi ile uyumlu kompozit beyaz dolgu kullanılabilir. Bu dolgu türünün bakımının özenli yapılması, dişlerin düzenli fırçalanması ve temiz tutulması gerekir. Kompozit dolgunun ayrıca belli aralıklarla yenilenmesi gerekir.

Diş Kırığı Tedavisinde Ne Yapılır?

İlk muayenede öncelikle röntgen çekilir ve genel ağız içi kontrolü yapılır. Kırılan diş için nasıl bir tedavi yöntemi uygulanacağı belirlenir. Diş kırığı; estetik dolgu, bonding, kompozit lamine, kaplama, lamine kaplama, kanal tedavisi gibi işlemlerle tedavi edilebilir. Kırılan dişin parçası mevcut ise yapıştırma işlemi de uygulanabilir. Hangi tedavinin uygulanacağına hekim muayene sonrası karar verir. Diş kırığı tedavisinde lokal anestezi kullanıldığı için işlem sırasında ağrı hissedilmez.

Tedavi Sonrası Ne Zaman Yemek Yenilebilir? Sıvı Tüketilebilir?

Diş Kırığı tedavisinden yaklaşık 2 saat sonra aşırı sıcak ya da soğuk olmayan yiyecek ve içecekler tüketilebilir. Hasta 1 gün sonra iş hayatına/sosyal hayatına geri dönebilir.

Diş Kırığı Tedavi Sonrası Diş kırığı tedavisi sonrasında çok nadir durumlarda ağrı hissedilir.  Herhangi bir hassasiyet süreci bulunmamaktadır. Yaklaşık 5-10 yıl süre kalıcılığı mevcuttur. Tedavi sonrası her 6 ayda bir kontrole gidilmesi gerekir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurun.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.