Diş Mücevheri – Grillz Nedir?

Diş Mücevheri – Grillz Nedir?

Diş Mücevheri – Grillz Nedir? Dişlere takılıp çıkarılabilen mücevherli aksesuarlara diş mücevheri veya grillz denir. Bu aksesuarların yapılacağı malzeme geniş bir seçenek yelpazesine sahip olup kişinin isteğine göre seçilebilir. Fakat genellikle altın ve gümüş tercih edilmektedir. Tamamen görünüm odaklı bir estetik diş uygulamasıdır. Yıllarca yapılan bir uygulama olan diş mücevheri özellikle ünlüler arasında oldukça yaygındır. Son yıllarda ünlüler haricindeki kişilerin de dikkatini çekmektedir.

Diş Mücevheri Nasıl Uygulanır?

Grillz diş mücevheri uygulanırken izlenmesi gereken belirli adımlar vardır. Profesyonel bir diş hekimi yardımı ile yapılması gereken diş mücevherlerinde her dişin yapısına göre farklı bir yöntem tercih etmek mümkün. Tedavi sürecinde en önemli kriterler hastaların dişlerinin yapısı, diş minesinin boyutu ve tercih edilen ızgara modelleridir. Bu nedenle, diş takıları takılırken izlenecek adımlar şunlardır:

 • Grillz yapımında öncelikle hangi dişlere uygulama yapılacağı belirlenir.
 • Kişinin isteğine göre diş mücevheri yapıştırılacak dişlerin ölçüleri alınır.
 • Diş ölçüsü alırken dijital ölçü, ağız içi tarayıcısı ve bilgisayar gibi farklı yöntemler tercih edilebilir.
 • Ayrıca silikon temelli diş ölçümü yapılarak diş mücevheri için gerekli hazırlıklar tamamlanır.
 • Grillz analizi yapılarak diş mücevheri olacak madde seçilir.
 • Diş mücevheri diş hekimi tarafından diş yüzeyine yapıştırılarak uygulanır.

Grillz Diş Hangi Malzemeden Yapılır?

Diş Mücevheri – Grillz Nedir? Diş mücevheri malzemesi, kişinin isteğine ve zevkine göre farklılık gösterebilir. Herhangi bir diş tedavisi olmayan ve tamamen estetik amaçlarla yaptırılan bir diş aksesuarı olan grillz farklı biçimlerde üretilebilir. Diş mücevheri uygulamasında tek bir diş ya da birden fazla sayıda dişe grillz eklenebilir. Tasarım olarak çok sayıda farklı seçeneklere sahip olan mücevherlerinin malzemesi isteğe bağlı olarak seçilebilir. Bazı kişiler mücevherat bazıları ise daha uygun maliyetli olan metal malzemeleri seçebilir. En çok kullanılan maddeler ise altın, gümüş ve dişe zararı olmayan diğer kıymetli metallerdir.

Grillz Diş Tasarımları Nelerdir?

Diş mücevheri tasarımları son zamanlarda popülerlik kazanarak geniş kitlelere ulaşmıştır. Estetik diş hekimliği uygulamalarından biri olan ve grillz adıyla bilinen bu uygulamada, dişlerin üzerine bir mücevher takılır. Diş hekimi grillz isimli parçaların tasarımını tamamlamak için ağız içinden dijital ölçü alarak dişlerin boyutlarını çıkarır. Ayrıca ölçü materyaliyle de dişin yapısına en uygun diş mücevherleri tasarlanabilir. Oluşturulan modeller üzerinden grillz analizleri yapıldıktan sonra grillz diş tasarımları tamamlanabilir. Mücevherler, bu uygulamayı yaptıran kişinin taleplerine ve tercihlerine göre seçilir.

Mücevherlerin alt yapı malzemesi tamamen kişiye uygun ve özel olarak tasarlanır. Estetik diş hekimliğinde gittikçe yaygınlaşan mücevher diş tasarımında altın, gümüş ve benzeri metaller çoğunlukla tercih edilmektedir. Grillz diş mücevherinin kaç tane diş üzerinde uygulanacağı kişiden kişiye değişir.

Diş Mücevheri Zamanla Düşer Mi?

Diş yüzeyine monte edilen diş mücevherleri çiğneme hareketleri esnasında deforme olabilir. Ayrıca aşırı baskı veya zorlanma durumlarında diş yapısından düşme olasılığı vardır. Fakat bu düşme dişe herhangi bir zarar vermez. Bu gibi durumlarda diş hekimi diş mücevherini yeniden özel yapıştırıcılarla yapıştırır.

Diş Mücevheri Dişe Zarar Verir Mi?

Diş kristali olarak kullanılan kıymetli taşlar veya metaller diş mücevheri uygulamalarında başarılı şekilde uygulanır. Bu uygulamada pek çok farklı tasarım mevcuttur. Mücevherler günlük ağız ve diş bakımında herhangi bir sorun çıkarmaz ve dişlere bir zararı bulunmaz. Ayrıca özel bakım gerektirmez. Ancak aşırı sert yiyeceklerin tüketiminde diş mücevheri kırılıp yerinden çıkabilir ve yutma riski vardır. Bu durum sağlığı ciddi anlamda tehdit etmediği için diş mücevheri kullanımında herhangi bir sorun görülmemektedir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurun.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

 • İmplant tedavileri
 • Kanal tedavisi
 • Diş beyazlatma işlemleri
 • Diş kaplama uygulamaları
 • Ortodonti tedavileri
 • Protez uygulamaları
 • Çene cerrahisi uygulamaları
 • Pedodonti uygulamaları
 • Gülüş tasarımı
 • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.