Diş Sıkma – Bruksizm Nedir?

Diş Sıkma – Bruksizm Nedir?

Diş Sıkma – Bruksizm Nedir? Bruksizm uyku esnasında kişinin dişlerini sıkmasına denir. Stres sebebiyle oluşan rahatsızlıklardan biridir. Bruksizm kısa vadede çene kaslarını olumsuz etkilerken uzun vadede dişlerin aşınmasına neden olabilir. Ayrıca çene ve baş ağrısına sebep olur. Eğer önlem alınmazsa olumsuz etkiler gittikçe artabilir. Diş sıkma problemi yaşayan kişilere öncelikle gece plağı kullanmaları tavsiye edilir. Bu şekilde hastaların diş sıkma sırasında dişe veya ekleme zarar vermesi önlenerek hastaların şikayetleri azaltılabilir.

Diş Sıkma Nedenleri

Diş Sıkma – Bruksizm Nedir? Diş sıkma, çevresel ve kişisel faktörlerden kaynaklanabilir. Bunların arasında bozuk çene yapısı, stres, kaygı bozuklukları, beyin travmaları, uyku bozukluğu, ilaç yan etkileri, beslenme şekli gibi etkenler yer almaktadır. Diş sıkma bazı hastalarda sıklıkla tekrarlanırken bazılarında daha seyrek ortaya çıkar.

Diş Sıkma Belirtileri Nelerdir?

Diş gıcırdatma sesleriyle uyanmak, uyku sonrası eklem ve baş ağrısı, sabahları yüz kaslarında yaşanan yorgunluk, boyun ve bazen sırt ağrıları diş sıkma belirtileri arasında yer almaktadır.

Bruksizm Dişlere Zarar Verir mi?

Diş sıkma rahatsızlığı yaşayan kişilerin dişlerinin zamanla aşınması sonucu diş hassasiyeti ortaya çıkabilmektedir. Sıcağa veya soğuğa karşı gelişen hassasiyet kişilerin hayatını olumsuz yönde etkiler. Eğer tedavi edilmezse diş sıkma problemi zamanla diş kırıklarına bile sebep olabilir.

Diş Gıcırdatma Tedavisi Mümkün mü?

Bruksizm rahatsızlığı, gece plağı ile minimuma indirilebilmektedir. Plak, dişlerin birbirini aşındırmasını engellediği gibi gıcırdatma sonucu ortaya çıkabilecek diğer olumsuzlukları da en aza indirebilir. Ancak şiddetli Bruksizm hastalarının botoks yapılarak desteklenmesi gerekebilir.

Sürecinde Karşılaşılabilecek Olası Problemler

Diş sıkma probleminin altında yatan neden kesinlikle araştırılmalıdır. Dişler öncelikle korunmaya alındıktan sonra problemin esas kaynağı tespit edilmelidir. Bu şekilde kalıcı bir çözüm sağlanabilir. Plak kullanımının çözüm getirmediği durumlarda bir sonraki tedavi yöntemi olarak radyolojik görüntüleme testleri istenebilir. Bu sayede hastalara en uygun diş tedavisi uygulanarak problemin altında yatan neden tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.

Diş Sıkma Tedavi Sonrası Diş sıkma tedavisi sırasında veya sonrasında ağrı hissedilmemektir. Tedavi sonrası hassasiyet süreci yoktur. Tam iyileşme süresi ortalama 6-8 hafta sürer. Her 6 ayda bir kontrole gidilmesi gerekir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurun.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.