Diş Taşı – Tartar Nedir?

Diş Taşı – Tartar Nedir?

Diş Taşı – Tartar Nedir? Diş taşı nedir ve tam olarak nasıl oluşur konusu, ağız ve diş sağlığı söz konusu olduğunda mutlaka bilinmesi gereken detaylar arasında yer alır. Diş tartarı veya da bilinen diğer ismi ile taşları, diş yüzeyinde oluşan ve kötü görüntüye neden olan bir sorundur. Ayrıca zamanla farklı diş sorunlarına da neden olduğu için pek çok kişinin üzerinde durması gereken önemli bir rahatsızlıktır.

Diş Taşı Nedir?

Diş Taşı – Tartar Nedir? Diş taşı diş plağının zamanla tükürük içinde bulunan mineraller bir araya gelerek taş sertliğine dönüşmesidir. Tartar sıklıkla diş eti ile diş yüzeyinin birleştiği çizgide oluşur. Bu yapının içinde mikroorganizmalar ve besin kalıntıları vardır. Düzenli olarak temizlenmesi gereken dişi taşı, düzenli olarak temizlenmediğinde çok daha inatçı ve kötü bir hal alır. Diş taşlarının daha çok ağız ve diş hijyenine dikkat edilmemesi halinde görülen sorunların başında gelir. Diş taşları öncelikle diş yüzeyinde plak oluşumu ile başlar. Bu plaklar temizlenmediğinde ve tedavileri yapılmadığında ise zamanla diş taşına dönüşmektedir.

Diş Tartarı Neden Olur?

Diş taşı nedenleri arasında gösterilebilecek pek çok durum vardır. Ağız içinde tükürüğümüzden kaynaklı olarak mineraller bulunur. Bu mineraller tek başına zararlı değildir. Ancak yemek artıkları ve bazı kalıntılar ile bir araya geldiğinde diş yüzeyine yapışır. Düzenli ağız ve diş temizliği yapılmayan bireylerde öncelikle plak oluşur. Diş plakları çok rahat bir biçimde aslında diş fırçalama ve diş ipi kullanımı ile giderilir. Ancak bunları yapmayan hastalarda plaklar zamanla diş taşlarına dönüşür. Diş yüzeyinde sarı bir görünüm oluşur.

Diş Tartarı Tedavi Edilmeli Mi?

Diş tartarı tedavisi için ağız ve diş sağlığı kliniğine başvurulur ve burada görev alan diş hekimleri sorunun düzeltilmesini sağlar. Özel aletler kullanılarak yapılan temizleme işlemi ile ancak tartar giderilebilir. Düzenli olarak bu temizlik işlemi yapılmazsa sorun giderek artar ve çok daha kötü bir hal alır. Diş taşı tedavisi için mutlaka uzman bir diş hekimine başvurulması gerekir. Aynı zamanda düzenli olarak yapılan ağız ve diş bakım ve tedavileri ile hem plak hem de diş tartarı oluşumu engellenebilecektir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurun.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.