Diş Taşı Temizliği Nedir?

Diş Taşı Temizliği Nedir?

Diş Taşı Temizliği Nedir? Ağızda biriken gıda artıkları tükürükteki bir maddeyle birleşerek zamanla diş taşı oluşumuna sebep olabilir. Diş taşı eğer ilgilenilmezse ciddi diş eti sorunlarına yol açabilir. Diş hekimleri tarafından yapılan diş taşı temizliği ağız sağlığını korumayı sağlar.

Diş Taşı Nasıl Oluşur?

Diş Taşı Temizliği Nedir? Plak, birçok bakteri içeren yapışkan bir tabakadır. Diş plağındaki bakteriler yeterli ağız bakımı yapılmazsa diş çürüklerine ve diş eti hastalıklarına sebep olabilir. Dişler yeterince fırçalanmaz, diş ipi kullanılmaz ve ağız bakımı yapılmazsa plak sertleşerek diş taşı haline gelir. Diş taşı, ağız sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. 

Diş Taşı Ağız Sağlığını Nasıl Etkiler?

Diş taşı tabakası, çeşitli diş eti hastalıklarına sebep olabilir. Diş taşı, diş fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı zorlaştırır. Bunun sonucunda artan bakteri faaliyetleri diş etinin şişmesine, kızarmasına ve fırçalama sonucunda kanamalara yol açar. Aşırı plak ve diş taşı birikimi ayrıca kötü nefes kokusunun sebeplerinden biridir.

Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Katılaşarak diş taşı halinle gelen plak tabakası, artık diş fırçası ile çıkartılamaz. Plak tabakasının temizlenmesi için diş temizliği yapılması gerekir. Bu diş temizliği özel aletlerle uzman diş hekimleri tarafından diş etlerine zarar vermeden yapılmalıdır.

Diş Taşı Oluşumu Nasıl Önlenir?

Diş taşı sadece diş hekimleri tarafından temizlenebilir. Fakat hastaların da yapabilecekleri birtakım şeyler bulunmaktadır. Dişlerinizde diş taşı oluşumuna izin vermemek için iyi bir ağız hijyeni rutinine sahip olmalısınız. Bu şekilde plakları sertleşmeden temizleyebilir, ağız sağlığını koruyabilirsiniz.

 • Bunun dışında dişler orta sertlikte bir diş fırçası ile düzenli olarak 2 dakika boyunca fırçalanmalıdır. Kısa süreli fırçalama, plağı temizleyemediği için diş taşı oluşumunu da engelleyemez.
 • Diş fırçası yüzeylere yeterince ulaşamadığı ve erişilmesi zor bölgelerden diş taşını uzak tutmak için diş ipi kullanılmalıdır.
 • Florür diş minesindeki hasarın onarılmasını sağladığı için florürlü diş macunu seçilebilir.
 • Beslenmeye dikkat edilmeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Ağızda bakteri gelişimini hızlandıran şekerli ve nişastalı gıdaların tüketimi sınırlandırılmalıdır.
 • Sigara içilmemelidir. Çünkü sigara içen kişilerde diş taşı oluşma olasılığı daha yüksektir.

Ağız bakımınızı düzenli yapıyor olsanız dahi bakteriler oluşabilir. Bu sebeple ağız ve diş sağlığını korumak için düzenli aralıklarla diş hekimi ziyaret edilmelidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurun.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

 • İmplant tedavileri
 • Kanal tedavisi
 • Diş beyazlatma işlemleri
 • Diş kaplama uygulamaları
 • Ortodonti tedavileri
 • Protez uygulamaları
 • Çene cerrahisi uygulamaları
 • Pedodonti uygulamaları
 • Gülüş tasarımı
 • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.