Diş Teli Tedavisi Nedir?

Diş Teli Tedavisi Nedir?

Diş Teli tedavisi Nedir? Diş teli tedavisi, diş çarpıklıklarının giderilmesi, dişler arasındaki boşluklar, çene eklemindeki düzensizliklerin giderilmesinde uygulanan bir yöntemdir.

Diş Teli Tedavisinin Avantajları Nedir ve Neden Yapılır?

Diş Teli tedavisi Nedir? Diş dizilimindeki ve çene yapılarındaki uyumsuzluklar hem estetik olarak hem de fonksiyonel olarak birtakım olumsuzluklar yaratmaktadır. Bu fonksiyonel eksikliklerden biri de çiğneme hareketinin doğru yapılamamasıdır. Yanlış çiğneme hareketleri sonucu hem yüz kaslarında hem çene eklemlerinde hem de sindirim sisteminde çeşitli problemler ortaya çıkabilmektedir.

Ayrıca dişlerde görülen estetik bozukluklar kişilerin hem psikolojik hem de sosyal anlamda sıkıntılar yaşamalarına neden olmaktadır. Bu problemlerle karşılaşmamak ortodontik tedavi (diş teli) ile mümkün olacaktır.

Hangi Durumlarda Ortodontik Tedavi (Diş Teli Tedavisi) Uygulanır?

Çenelerin küçük olması ya da dişlerin fazla büyük olması nedenleriyle oluşan yer darlığına bağlı çapraşıklık durumlarında

 • Üst çenenin alt çeneye göre daha önde olduğu iskeletsel uyumsuzluk durumlarında
 • Alt çenenin üst çeneye göre önde konumlandığı iskeletsel uyumsuzluk durumlarında
 • Açık kapanış (open bite) denilen, dişler kapatıldığında alt ve üst ön dişler arasında boşluk kalan durumlarda
 • Örtülü kapanış (deep bite) denilen üst dişlerin alt dişleri aşırı örttüğü durumlarda
 • Erken çocukluk dönemindeki uzun süre biberon ve emzik kullanımı ya da parmak emme gibi alışkanlıkların sebep olduğu çene kemiklerindeki uyumsuzluklarda
 • Dişlerin boyutlarının çene genişliğine oranla küçük olduğu ve buna bağlı olarak diastema adı verilen dişler arası boşlukların bulunduğu durumlarda

Ortodontik Tedavi (Diş Teli Tedavisi) Kimlere Yapılır?

Diş teli tedavisi her yaş grubundan hastaya yapılabilmektedir. Genellikle gençlerin ve çocukların bu tedaviden faydalanabileceği düşünülse de her yaştan kişiye ortodontik tedavi uygulanmaktadır.

Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Ortodontik tedavinin süresi var olan bozukluğun çeşidi ve seviyesine bağlıdır. Tedavinin basit olduğu durumlarda birkaç ay içinde ortodontik tedavi tamamlanırken iskeletsel bozuklukların eşlik ettiği daha zor vakalarda tedavi birkaç yıl sürebilmektedir.

Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedaviden önce ilk olarak kişinin diş ve çene yapıları incelenir ve detaylı bir ağız içi muayene yapılır. Ayrıca ölçüler alınarak çene modelleri elde edilir. Hastanın ağzında çürük veya diğer problemler varsa öncelikle bunlar giderilir. Daha sonra radyolojik görüntüler (röntgen filmler) ile mevcut iskeletsel, dişsel ve ortodontik bozukluklar belirlenir.

Tedavi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş teli tedavisi sırasında ağız hijyeni oldukça önemlidir. Eğer yeterli ağız hijyeni sağlanamazsa dişler çürüyebilir. Kullanılan braketlerin ve tellerin etrafında oluşabilecek plak birikimi dişlere ve diş etlerine zarar verebilmektedir.

Bu nedenle diş fırçalamanın yanı sıra ağız hijyenine yönelik diğer bazı ürünlerle braketlerin ve tellerin etrafı özenle temizlenmelidir. Bunların yanı sıra sert ve kabuklu gıdalar tüketilmemeli, asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Tüm bunlara ek olarak düzenli ayda bir düzenli hekim kontrolüne gidilmelidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurun.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

 • İmplant tedavileri
 • Kanal tedavisi
 • Diş beyazlatma işlemleri
 • Diş kaplama uygulamaları
 • Ortodonti tedavileri
 • Protez uygulamaları
 • Çene cerrahisi uygulamaları
 • Pedodonti uygulamaları
 • Gülüş tasarımı
 • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.