Dolgu Tedavisi Nedir?

Dolgu Tedavisi Nedir?

Dolgu Tedavisi Nedir? Dolgu, çürümüş olan dişin temizlenmesi ile ortaya çıkan boşluğun dişe uyumlu bir materyal ile doldurulması işlemidir. Çürümüş ve kırılmış dişlere dolgu işlemi uygulanmaktadır. Diş etinde iltihap oluşan durumlarda, gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorun onayı olmadan dolgu işlemi uygulanmamalıdır.

Dolgu Çeşitleri

Amalgam Dolgu

Kompozit dolgu, porselen dolgu ve geçici dolgu dişlerde zamanla yemek artıklarından, hijyen eksikliğinden tahribat olan dişleri tedavi amacıyla yapılır.

Kompozit Dolgu

Diş yapısında ve renginde bozukluk olduğunda veya diş kırılmalarında tercih edilir. Diş rengine çok yakın olduğundan daha çok ön dişler için tercih edilir. Estetik açıdan oldukça doğal bir görünüme sahiptir.

Amalgam Dolgu

Yapısında bakır ve çinko barındırır. Daha çok arka dişlere uygulamada tercih edilir. En dayanıklı dolgu çeşididir.

Porselen Dolgu (Inley-Onley)

Dişe yapıştırılarak ve ölçü alınarak uygulanır. Diş rengine en yakın dolgu türüdür.

Dolgu Nasıl Uygulanır?

Dolgu Tedavisi Nedir? Öncelikle ağız içi muayene yapılır ve hangi dişe işlem uygulanacağı belirlenir. Daha sonra dolgu yapılacak dişin olduğu bölgeye lokal anestezi yapılır. Dişteki çürük ve dişin etrafı temizlenir. Boşluk dolgu için hazırlanmış olur ve dolgu yerleştirilir. En son olarak dişteki dolgu cilalanır. Tedavisi sırasında anestezi uygulandığı için herhangi bir ağrı hissedilmez.

Ne Zaman Yemek Yenilebilir? Sıvı Tüketilebilir?

Dolgu tedavisinden yaklaşık 2 saat sonra aşırı sıcak ya da soğuk olmayan yiyecek ve içecekler tüketilebilir. Hasta 1 gün sonra iş hayatına/sosyal hayatına geri dönebilir.

Dolgu Tedavisi Sonrası

Dolgu tedavisi sonrasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Dolgu sonrası iyileşme sürecinde hassasiyet oluşabilir. Hasta tedavi sonrası ağız içi hijyenine özen göstermeli ve asitli içecek ile sigara kullanımından uzak durmalıdır. Her 6 ayda bir kontrole gidilmesi gerekir.

Dolgu Tedavisi Avantajları

Hasar görmüş dişler tedavi edilerek hastanın sağlıklı dişlere kavuşması sağlanır. Dişlerde meydana gelen boşluklar doldurulur. Çürük ve kırılmış dişlerin eski doğal haline dönmesini sağlar. Diş renginin ve şeklinin düzeltilmesine yardımcı olur. Diş dokuları ile uyumlu olan dolgu tedavisi estetik bir görünüm elde edilmesini sağlar.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurun.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.