Estetik Diş Dolgusu Nedir?

Estetik Diş Dolgusu Nedir?

Estetik Diş Dolgusu Nedir? Estetik diş dolgusu, dişlerde kompozit malzeme ile hastanın diş rengine sahip dolgu malzemesi kullanılarak doğal ve estetik bir gülüş tasarımı elde etme yöntemidir. Kompozit dolgu halojen ışıkla sertleştirilir ve dişe kimyasal olarak bağlanır.

Neden Estetik Dolgu Tedavisi Tercih Edilir?

Estetik Diş Dolgusu Nedir? Tedavi için yapılan dolgular şekil ve renk olarak doğal diş formundadır, dolgu sınırları belli olmaz ve hasta dolguyu kendi dişinden ayırt edemez. Tüm bu sebeplerden dolayı estetik diş dolgusu sıklıkla tercih edilir.

Estetik Diş Dolgusunun Özellikleri Nelerdir?

Estetik diş dolguları doğal dişlerle aynı renktedir. Bu sebeple dışarıdan bakıldıklarında fark edilmezler.

 • Estetik ve doğal bir görünüm sağlarlar.
 • Ağızdaki tüm dokularla uyumludur.
 • Her yaş için uygundur.
 • Alerjik reaksiyona neden olmaz.
 • Diş rengine ve dokusuna uyumludur. Dolayısıyla hızlıca uygulanırlar.

Estetik Diş Dolguları Dayanıklı Mıdır?

Önceki yıllarda metal dolgular daha dayanıklı ve fonksiyonel olarak kabul edilmiş olsalar da gelişen teknolojiyle beraber malzeme içeriği sağlamlaştırılmış, metal dolgulardan çok daha uzun ömürlü, estetik, sağlıklı ve sağlam olan kompozit materyale geçilmiştir. Fakat yine de ağız ve diş temizliğine dikkat edilmeli ve düzenli olarak diş hekimi kontrolüne gidilmelidir.

Estetik Dolguların Kullanımı ve Ömrü Ne Kadardır?

Kısaca dolgunun ömrü, kişinin ağız bakımıyla bağlantılıdır. Dişlere ve diş etlerine herhangi bir zararı bulunmayan bu dolgunun bakımı doğal dişler gibi özenle yapılmalıdır. Dişler fırçalanmalı, diş ipi kullanılmalı, 6 ayda bir kontroller ve bakımlar yapılmalıdır. Bu şekilde estetik dolgu 5-10 yıl süre dayanabilir. Dolayısıyla dolgunun kullanımı ve ömrü, hastanın ağız bakımına bağlıdır. Ayrıca dişlerin rutin bakımı yapıldığı ve dişte bir çürüme tespit edilmediği sürece estetik dolguyu değiştirmek gerekmez.

Estetik Dolgu Sonrası Diş Bakımı

Diş macunu ile dişlerinizi, diş ipi ile diş arası boşlukları temizleyin. Sert bir diş fırçası ve aşındırıcı malzemeler içeren diş macunları kullanmaktan kaçının. Çünkü bu şekilde doldurulmuş dişin cilalı yüzeyi aşınabilir ve cila kaybolabilir. Ayrıca estetik olarak doldurulmuş dişleri yılda iki kez cilalamanızı öneririz.

Estetik Diş Dolgu Düşer Mi?

Kompozit estetik dolgular dişe çok güçlü kimyasal bağlarla bağlanırlar. Dolayısıyla yüksek kalite materyallerle yapılan bu dolgular kolay kolay düşmez.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurun.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

 • İmplant tedavileri
 • Kanal tedavisi
 • Diş beyazlatma işlemleri
 • Diş kaplama uygulamaları
 • Ortodonti tedavileri
 • Protez uygulamaları
 • Çene cerrahisi uygulamaları
 • Pedodonti uygulamaları
 • Gülüş tasarımı
 • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.