Fissür Örtücü Nedir?

Fissür Örtücü Nedir?

Fissür Örtücü Nedir? Arka dişlerin çiğneme yüzeylerinde fissür denilen oluklar bulunur. Bu oluklar diş çürüğü açısından risklidir. Çünkü tükürükteki temizleme işlevi ve diş fırçası fissürler için yetersiz kalır.  Çocuklarda çürüklerin çoğu bu sebeple oluşmaktadır. Diş hekimleri tarafından çocukların çürüklerini önlemek için fissür örtücü uygulaması sıklıkla önerilmekte ve uygulanmaktadır.

Fissür örtücü uygulaması azı dişlerinin üzerindeki girinti ve çıkıntıların akışkan bir dolgu maddesiyle doldurulması işlemidir. İşlem genellikle tek seansta tamamlanır. Uygulama süresi genellikle pedodontistler tarafından muayene sonrası belirlenmektedir.

Bu işlemin amacı arka dişlerde çürüğe müsait olukların ve çukurların besin maddeleriyle dolmalarını engellemek ve dişlerdeki çürük riskini minimuma indirmektir.

Fissür Örtücü Uygulaması Nasıl Yapılır?

Fissür Örtücü Nedir? Fissür örtücü uygulaması yapılırken öncelikle diş temizliği yapılır. Daha sonra diş yüzeyi hazırlık için özel bir materyal ile yıkanır. Sıvı formdaki fissür örtücü madde dişteki girinti ve çıkıntılara dolacak şekilde sürülür. Bu işlem her bir diş için ortalama 1-2 dakika sürer. Daha sonra sıvı malzeme ile kaplanan diş yüzeyine özel bir ışık tutularak kullanılan materyalin sertleşmesi sağlanır. Sadece azı dişlerin çiğneme yüzeylerine yapılmaktadır.

Fissür uygulaması 3 yaş ve üstü her çocuğa yapılabilir. Uygulama sırasında herhangi bir acı veya ağrı hissedilmez. Bu yüzden anesteziye gerek yoktur. Fissür örtücü koruyuculuğu süt dişleri düşene kadar devam eder. Fakat aşınma, kırılma gibi sorunlar olursa fissür örtücü yenilenebilir.

Fissür örtücü uygulaması diş çürüklerini önlemede destekleyici bir tedavidir. Tedavinin diğer uygulamalarla birleştirilmesi uygulamanın etkisini artırır. Ayrıca günlük ağız bakımına da dikkat edilmesi gerekir.

Herhangi Bir Zararı Var mıdır?

Fissür örtücü uygulamasının çocuk sağlığını olumsuz yönde etkileyecek herhangi bir zararı yoktur. Tedavi diş hekiminin gerekli gördüğü durumlarda yetişkinlere de uygulanabilir.

Diş Dolgusu ile Fissür Örtücü Uygulaması Arasındaki Fark Nedir?

Diş dolgusu ile Fissür örtücü uygulaması bazen karışabilmektedir. Fissür uygulaması henüz çürük oluşmamış ama çürük riski yüksek olukları, girinti ve çıkıntıları doldurarak çürükleri önlemeye yönelik bir tedavidir. Dolgu ise çürümeye başlayan ve minesi veya dentini tahrip olmuş dişlere uygulanan bir işlemdir.

Fissür Örtücü Uygulama Neden Yapılmalıdır?

Bu uygulama yapılmadığı takdirde arka dişlerde çürük oluşmasına elverişli yüzeyler tehlike altına girer. Bu süreç en son dökülen süt dişleri olan azı dişlerinin çürümesi ile sonuçlanır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurun.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.