Gazlı İçeceklerin Diş Sağlığına Etkisi Nedir?

Gazlı İçeceklerin Diş Sağlığına Etkisi Nedir?

Gazlı İçeceklerin Diş Sağlığına Etkisi Nedir? Gazlı içecekleri diş sağlığına etkisi uzun yıllardır üzerinde konuşulan ve tartışılan bir konudur. Bilindiği üzere gazlı yani asitli içeceklerin diş minesi üzerinde olumsuz etkileri vardır. Asitli içeceklerin diş minesi üzerinde özellikle aşındırıcı etkisi vardır. Zaten sadece diş üzerinde değil vücudun genelinde asitli içeceklerin fazla tüketilmesinden kaynaklı olarak birçok sağlık sorunu yaşanmaktadır. Gazlı içecekler tam olarak diş sağlığı üzerinde nasıl bir etkiye sahiptir ve bu içeceklerin diş üzerindeki olumsuz etkileri nasıl düzeltilir birlikte inceleyelim.

Diş Sağlığını Nasıl Etkiler?

Gazlı İçeceklerin Diş Sağlığına Etkisi Nedir? Gazlı içeceklerin diş sağlığına etkisi genel olarak hem uzmanlar hem de hastalar tarafından aslında kabul edilmiştir. Yaş fark etmeksizin, gazlı içecekler her bireyin diş sağlığı üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Bilinen en önemli zararlı etkileri ise şöyledir:

 • Tüketilen yiyeceklerde ve içeceklerde ne kadar çok asit yani gaz varsa diş minesi de aynı oranda zayıflar.
 • Dişlerde plak oluşumuna neden olur.
 • Plak oluşumu ile aslında dişlerde çürük oluşumu üzerinde de etkileri vardır.
 • Gazlı içeceklerin tüketimi ile zamanla diş kayıplarının oluşmasına zemin hazırlanır.
 • Kahve ve çay gibi içeceklerde aslında gazlı ve asitli içecek grubunda yer alır. Bunların fazla tüketilmesi de yine dişlerde sararmaya neden olmaktadır.

Gazlı İçeceklere Karşın Diş Sağlığının Korunması

Gazlı içeceklerin dişe zararı olması ve ağız ve diş sağlığını olumsuz etkilemesi nedeniyle, birçok kişinin aslında gerekli tedbirleri alması gerekir. Diş minesine zarar veren gazlı içecekler, aynı zamanda başta mide olmak üzere vücutta pek çok farklı organa da zarar vermektedir. Bu yüzden gazlı içeceklerin minimum hatta hiç tüketilmemesi çok daha doğrudur. Tüketmeniz gereken durumlarda da mutlaka sonrasında dişlerinizi fırçalamanız ve diş yüzeyinde kalan kalıntılardan arındırmanız gerekir. Ek olarak düzenli doktor kontrolüne gidilmesi de önemlidir. Gazlı içeceklerin dişlere zararları oldukça fazla olduğu için kişilerin mutlaka gerekli önlemleri alması gerekir. Tüm bunların öncesinde gazlı ve asitli yiyecek, içeceklerin ne olduğunun iyi bilinmesi gerekir. Bunların olabilecek en az şekilde tüketilmesi ve tüketilmesi durumunda da mutlaka ağız ve diş hijyeninin yerine getirilmesi gerekir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurun.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

 • İmplant tedavileri
 • Kanal tedavisi
 • Diş beyazlatma işlemleri
 • Diş kaplama uygulamaları
 • Ortodonti tedavileri
 • Protez uygulamaları
 • Çene cerrahisi uygulamaları
 • Pedodonti uygulamaları
 • Gülüş tasarımı
 • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.