Gömülü Diş Tedavisi Nedir?

Gömülü Diş Tedavisi Nedir?

Gömülü Diş Tedavisi Nedir?Gömülü diş tedavisi diş kliniklerine ve hekimlerine en çok başvurulan, diş rahatsızlıklarından biridir. Özellikle yetişkinlik döneminde, gömülü diş sorunları ile karşı karşıya kalınması söz konusudur. Özellikle çene kemiğinde ve dişlerde çok ciddi ağrıya ve apseye neden olan önemli bir sorundur. Gömülü diş sorunu yaşayan hastaların, vakit kaybetmeden bir ağız ve diş sağlığı kliniğine başvurması ve gerekli tedavilere başvurması gerekir.

Gömülü Diş Nedir?

Gömülü diş tedavisi nedir? ve tam olarak hangi noktada tedavi edilmesi gerekir öncelikle bu sorulara yanıt vermemiz gerekir. Gömülü diş, çıkması gerekirken çene kemiği içinde kalan ve burada şiddetli ağrıya neden olan dişlerdir. Bu dişler hem ağrı yapar hem de komşu dişlerin de çürümesine neden olur. Özellikle alt ve üst yirmilik dişlerle, köpek dişlerde gömülü kalma sorunu sıklıkla yaşanır. Tabi diğer dişlerin de gömülü kaldığı durumlar da yaşanabilmektedir.

Gömülü Diş Neden Olur?

Gömülü diş pek çok sebepten kaynaklı olarak yaşanabilir. Dişlerin gömülü olarak kalmasının bilinen en önemli nedenleri aşağıdaki gibidir:

 • Genetik faktörler kişilerde gömülü diş sorunların yaşanmasına neden olabilir.
 • Kişilerin çenesinin dar olması ve ağız içinde o diş için yeterince yer olmaması durumunda da gömülü diş sorunu görülür.
 • Daha az implant kullanımı nedeniyle maliyeti daha azdır.

Gömülü Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gömülü diş tedavileri için ilk akla genel ve uygulanan yöntem, gömülü olan dişlerin çekilmesidir. Eğer gömülü diş, estetik ve görünüm açıdan önemli bir yerde ise ortodontik tedavilerle alınır. Böylece eksik olacak olan gömülü dişin yaratacağı estetik açıdan kötü görünüm düzeltilebilir. Ayrıca gömülü dişin yokluğundan kaynaklı olarak yaşanabilecek zararlar da giderilir. Gömülü dişlerin hareket etmesinin mümkün olmadığı durumlarda daha çok cerrahi yöntemlere başvurulması gerekir. Cerrahi olarak gömülü dişin olduğu bölge yarılır ve sonrasında da diş çekilir. Gömülü diş tedavi seçenekleri arasında, cerrahi müdahale özellikle öne çıkmaktadır. Yapılan cerrahi işlemlerin herhangi bir zararı olmadığı için, ortodontik tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda rahatlıkla cerrahi tercih edilebilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurun.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

 • İmplant tedavileri
 • Kanal tedavisi
 • Diş beyazlatma işlemleri
 • Diş kaplama uygulamaları
 • Ortodonti tedavileri
 • Protez uygulamaları
 • Çene cerrahisi uygulamaları
 • Pedodonti uygulamaları
 • Gülüş tasarımı
 • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.