Inlay – Onlay Dolgu Nedir?

Inlay – Onlay Dolgu Nedir?

Inlay – Onlay Dolgu Nedir? Inlay – onlay porselen diş dolgusu çeşitleri sağlam diş dokusunun hasar gördüğü ve çok azaldığı, ileri seviyedeki diş çürüklerinin olduğu durumlarda alternatif bir tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir. Dayanıklı ve uzun ömürlü olan bu dolgular ayrıca diş yapısına kolaylıkla uyum sağlar. Laboratuvar ortamında özel olarak üretilen Inlay ve onley porselen dolgular çürükleri arındırılmış bölgeye uygulanır.

Hem diş kaybını önlemek hem de diş dokusunu korumak isteyenler için inley-onley dolgular gayet uygundur. Dişin yalnızca bir yüzeyinin zarar gördüğü durumlarda inley dolgu yapılır; dişteki boşluk tamamen örtülerek diş yapısı güçlendirilir. Dişin hem üstünde hem de yanlarında hasar varsa onlay dolgu yapılarak hem boşluklar kapatılır hem de diş yapısı güçlendirilir.

Inley – Onley Porselen Dolgular Nasıl Yerleştirilir?

İlk olarak hastanın ağız ve diş muayenesi yapılır, çürük tespit edilen dişlerin çevresi uyuşturularak çürük alanlar temizlenir. Daha sonra diş yüzeyinde oluşan boşlukların ölçüsü alınarak laboratuvarda inley veya onley porselen dolgusu hazırlanır. Dolguların üretimi tamamlanana kadar hastalara geçici dolgu yapılır, ardından hastaya inley ya da onley porselen dolgu uygulanır. Inley – onley porselen dolguda doğal diş yapısı ve estetik görünümün korunur.

Inlay – Onlay Dolgu Hangi Durumlarda Kullanılır?

Inlay onlay dolgu yöntemi hasar oranının fazla olduğu durumlarda ve kompozit restorasyon işlemlerinin riskli olduğu hastalar da tercih edilir.

Inlay – Onlay Dolgu Avantajları Nelerdir?

 • Çiğneme ve ısırma gibi ağız içindeki kuvvetlere karşı normal dolgulara göre daha dayanıklıdır.
 • Doğal ve estetik bir görünüme sahiptir.
 • İlk günkü görünümünü ve rengini uzun bir süre korur.
 • Diş dokusuna uyumlu ve onu koruyan bir yapıya sahiptir.
 • Inley – onley dolgular laboratuvar ortamında özel olarak üretilir.
 • Renklenme ihtimali çok düşüktür.
 • Uygulama sırasında sadece dişin zarar gören kısmında işlem yapılır, sağlam diş dokusu korunur.
 • Inlay ve onlay porselen dolgular yemek kaçma ihtimalini en aza indirir dolayısıyla çürük riskleri de ortadan kalkmış olur.
 • Sıradan dolgularda ulaşılması güç alanlara inley -onley porselen dolguda kolaylıkla ulaşılır, hasarlı bölgelerde etkili sonuç elde edilir.
 • Inley – onley dolgular dayanıklı yapıdadır, uzun süre güçlü yapılarını korurlar.

Yapımı Ne Kadar Sürer?

Inlay ve onlay dolgu tedavisi yaklaşık 2 seanstan oluşur. İlk seansta diş üzerindeki çürük doku uzaklaştırılır ve gerekli ölçüler alınarak hastanın ağzına geçici dolgu uygulaması yapılır. Sonraki seansta ise laboratuvarda hazırlanan porselen dolgular incelendikten sonra cilalama işlemi yapılır ve diş bölgesine yapıştırma işlemi gerçekleştirilir.

Yapım Aşamaları

Kamera ile ağız bölgesinin içi ve diş dokuları incelenir ve detaylı bir ölçüsü alınır. Bu ölçüye göre tedavinin uygulanabileceği bir ağız modeli üretilir. Ağız modeli kullanılarak Inlay ya da onlay dolgu hazırlanır. Daha sonra hasarlı bölgenin üzerine özel yapıştırıcılar kullanılarak dolgular yapıştırılır. Bu dolgular CAD-CAM üretim yöntemleri kullanılarak ağız içerisine tam olarak yerleşecek şekilde ayarlanır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurun.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

 • İmplant tedavileri
 • Kanal tedavisi
 • Diş beyazlatma işlemleri
 • Diş kaplama uygulamaları
 • Ortodonti tedavileri
 • Protez uygulamaları
 • Çene cerrahisi uygulamaları
 • Pedodonti uygulamaları
 • Gülüş tasarımı
 • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.