Sedasyon Nedir?

Sedasyon Nedir?

Sedasyon nedir ve temel olarak bir anestezi midir sorusu sıklıkla hastalar tarafından sorulmaktadır. Genel olarak bakıldığında sedasyon aslında bir anestezi türüdür. Birçok hasta önemli veya da normal hiç fark etmez bazı operasyonlar öncesinde çok gergin hissedebilir. Bu durumlarda da hastanın sakinleşmesi ve operasyon için kendini daha iyi hissetmesi adına sakinleştirici uygulanır. Sedasyon işlemi de tam olarak aslında bu sakinleştirici amacıyla uygulanan bir işlemdir.

Sedasyon Nedir? Türleri Nelerdir?

Sedasyon Nedir? Sedasyon kişinin kendini huzur hissettiği ve acı yaşamam durumu olan hallerde sakinleştirmesi ve yatıştırması için uygulanan rahatlatma etkisi olan bir işlemdir. Hastalarda sıklıkla yapılacak olan işleme karşı duyulan kaygının azaltılması ve özellikle işlem sırasında heyecandan kaynaklı olarak yanlış tepkilerin verilmemesi için kullanılır. Sedatif ilaçlar olarak bilinen ilaç grubu ile bu işlem uygulanır. Yapılacak olan tıbbi müdahaleye göre uygulanacak olan sedasyonda değişmektedir. Buna göre hastalara minimal (hafif), orta düzey, dissosiasyon (orta dereceden biraz daha fazla) ve derin olmak üzere farklı sedasyon türleri vardır.

Sedasyon Kimlere Uygulanır?

Sedasyon anestezi tıbbi işlemler sırasında çok yaygın olarak uygulanan bir tür uyutma işlemdir. Bu yüzden de tıbbi müdahale yapılacak olan hastalara uygulanır. Yapılacak olan tıbbi müdahaleye göre uygulanacak olan bu anestezi türü de değişecektir. Bazı hastalarda yaş ve sağlık durumu ne yazık ki anestezi uygulanmaya uygun değildir. Hafif olan ve daha çok insanların sakinleştirilmesi için uygulanan sedasyon, aşağıdaki durumlarda uygulanır:

 • Diş çekimi ve çeşitli diş tedavilerinde
 • İğne korkusu ve dişçi korkusu olan hastalarda, bu korkunun kontrol altına alınması için
 • Endoskopi, kolonoskopi ve bronkoskopi gibi işlemlerde uygulanır.

Sedasyon Nasıl Uygulanır?

Tıbbi müdahale öncesinde hastanın rahatlaması için uygulanan sedasyon, çok yoğun olmadığı için genel anesteziye göre daha az tehlikelidir. Hastalara direkt enjekte edilerek uygulanır. Bazı tıbbi işlemler sırasında tek başına uygulanırken bazı hastalarda ise genel ve lokal anestezi ile uygulanır. Sedasyon uygulaması genel olarak yan etkisi olmayan ve güvenli bir işlemdir. Tabi uzman doktor tarafından ancak gerekli durumlarda uygulanması gerektiği unutulmamalıdır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurun.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

 • İmplant tedavileri
 • Kanal tedavisi
 • Diş beyazlatma işlemleri
 • Diş kaplama uygulamaları
 • Ortodonti tedavileri
 • Protez uygulamaları
 • Çene cerrahisi uygulamaları
 • Pedodonti uygulamaları
 • Gülüş tasarımı
 • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.