Takma Protez Nedir?

Takma Protez Nedir?

Takma protez nedir ve hangi durumlarda bu uygulamalar yapılır, özellikle kalıcı diş kaybı yaşayan hastaların en çok merak ettiği konulardan biridir. Takma diş olarak da bilinen bu uygulamalar, kalıcı diş kayıplarının olması ile sabit protez uygulanamadığında tercih edilir. Bu protezler sayesinde, dişlerini tamamen kaybeden hastalar rahatlıkla gündelik hayatlarında yemek yeme gibi ihtiyaçlarını karşılayabilir. Takma protezler hakkında bilinmesi gereken pek çok önemli detay vardır.

Takma Protez Diş Nedir?

Takma Protez Nedir? Takma protez diş ağız içinde çıkarılıp, takılabilen ve eksik dişlerin yerine kullanılan hareketli protezlerdir. Halk arasında daha çok takma diş olarak bilinir. Dişlerin çekilmesi sonucunda artık o bölgede tekrar diş çıkmayacaktır. Boşluk dişin komşu dişlerine de sabit protez uygulaması yapılması mümkün olmadığında, takma protez uygulanır. Bu dişler, tıpkı kendi dişiniz gibi görünür ve ayrıca kullanımı da aynı oranda kolaydır. Kişilerin ağız ve diş sağlığına göre farklı türlerde pek çok protez diş türü vardır.

Takma Protez Diş Türleri

Takma protez dişler, yapı ve kullanım açısından farklı türlere ayrılır. Özellikle kişilerin ağız ve diş yapısına göre birçok farklı türün olduğu bilinmelidir. Bilinen en popüler protez diş türleri aşağıdaki gibidir:

 • Konvansiyonel tam protez
 • Anında (Rochel) tam protez
 • Kısmi protez

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Takma protez diş kullanmak istediğinizde, bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekir. Birçok kişi bu protezleri kullanırken zorluk yaşar. Hatta bu yüzden kalıcı diş kayıpları yaşanması durumunda protez kullanma konusunda çekimserdir. Takma protez kullanmanız gerektiğinde, genel olarak dikkat edilmesi gerekenler:

 • Takma dişler oldukça narindir ve olası bir düşme veya darbe alma durumunda kırılabilir.
 • Takma dişlerinizi takmadığınız durumlarda, kurumaması için mutlaka ya suya koymanız ya da protez temizleyici çözeltisine koymanız gerekir.
 • Mutlaka takma protezlerinizi günlük olarak fırçalamalı ve gerekli hijyeni sağlamalısınız.
 • Herhangi bir kırılma ve sorun olması halinde mutlaka uzman doktorunuza başvurmalısınız. Sizler herhangi bir müdahale de bulunmayın. Protez diş takma veya sabit olabilir. Ağız ve diş sağlığınızın durumuna göre uzman doktorunuz sizler için hangi protez dişin uygulanması gerektiğini belirleyecek ve uygulayacaktır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurun.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

 • İmplant tedavileri
 • Kanal tedavisi
 • Diş beyazlatma işlemleri
 • Diş kaplama uygulamaları
 • Ortodonti tedavileri
 • Protez uygulamaları
 • Çene cerrahisi uygulamaları
 • Pedodonti uygulamaları
 • Gülüş tasarımı
 • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.