Tek Diş İmplant Tedavisi Nedir?

Tek Diş İmplant Tedavisi Nedir?

Tek Diş İmplant Tedavisi Nedir? Tek diş implant tedavisinde öncelikle diş kaybının olduğu bölgede yeterli kemik olup olmadığına bakılır. Yeterli kemik olması durumunda tüm diş kayıpları için implant tercih edilebilir. Diş kaybının olduğu bölgede yeterli kemik yoksa bölgede gerekli kemik doku oluşturulabilir ve daha sonrasında implant uygulanabilir.

Tek diş kaybı tedavisinde ilk olarak çenenize bir implant ve üzerine de kron yerleştirilir. Böylece kayıp dişin yanındaki dişlere zarar vermeden tedavi gerçekleştirilmiş olur. Tek diş implantlar bir veya daha fazla dişi eksik olan hastalarda kullanılabilmektedir. İmplant diş hekimi tarafından çene kemiğine açılan boşluğa yerleştirilir. İmplant, kemikle bağlantı kurduktan sonra eksik dişinizin yerini alacak kron protezi için kök görevi görür.

Bu tedavinin uygulanabilmesi için çene kemiğinde implantı tutacak ve destekleyecek yeterli ve güçlü kemik dokusu bulunmalıdır. Yeterli kemik bulunmaması halinde ilgili bölgeye kemik dokusu ilavesi yapılabilir.

Geleneksel yöntemde eksik diş tedavisinde komşu dişler aşındırılarak köprü protezleri uygulanır. Fakat implant uygulaması ile komşu dişlerinize dokunulmadan tedavi gerçekleşir.

Tek Diş İmplant Tedavisi

Tek Diş İmplant Tedavisi Nedir? İmplant diş kayıplarında önemli, başarılı ve gerçek dişe en yakın tedavi yöntemlerinden biridir. Basit, ağrısız ve acısız bir uygulamadır. Diş köküne sabitlenen titanyum aparattan oluşan implant, çene kemiğine dikişsiz ve kolay bir şekilde yerleştirilir.

Dişe İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi dört farklı şekilde uygulanabilir. Birinci yöntemde ilgili diş çekilir ve oluşan boşluğa implant yerleştirilir. Bu yöntem rahat ve pratiktir. Dikiş ve cerrahi müdahale gerektirmez. İkinci yöntem kapalı teknik yöntemidir. Bu uygulamada flep açılmadan (hastanın implant uygulanacak dokusu kesilmeden) lazer kullanılarak bir oyuk oluşturulur. Bu oyuğa implant yerleştirilir. Ağrısız, tek aşamalı ve kısa bir uygulamadır. Üçüncü yöntemde mukoza üzerinden implant uygulaması yapılır. Dördüncü yöntem ise en yaygın yöntemlerden birisi olan klasik cerrahi yöntemdir. Ameliyat ile kişinin dişetleri ayrılarak çene kemiği görünür hale getirilir ve çene kemiğinde bir boşluk açılır, buraya implant yerleştirilir.

Tek Diş İmplant Tedavisi Detayları

Travma öyküsü, diş çürüğü, diş eti hastalıkları gibi birçok nedenle tek diş kaybı ortaya çıkabilir. Bu durum hastaların sosyal yaşantısında olumsuzluklarla karşılaşıp özgüven kaybına sebep olmaktadır. Bu sebeple tek diş kaybının tedavi edilmesi önem taşır.

Tek diş kaybı için en iyi yöntem tek diş implant yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminde ilk olarak titanyum bir vida kemik içine yerleştirilir ve kemik ile bu vidanın kaynaşması beklenir.  Daha sonra üzerine zirkonyum veya metal porselenden yapılmış kron takılır. Bu sırada hastanın günlük hayatına devam edebilmesi için geçici protez diş yerleştirilir.

Tek Diş İmplantın Avantajı Nelerdir?

 • Geleneksel yöntemlerde komşu dişler aşındırılarak bu dişlerden destek alınır. İmplant durumda ise diğer dişlere dokunmadan sadece ilgili dişe müdahale edilir.
 • Çene kemiğine implant yerleştirildiğinde dişsizliğe bağlı bölgesel kemik erimesinin önüne geçilir.

Protez diş doğal dişe oldukça benzer. Çiğnerken herhangi bir fark hissedilmez.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurun.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

 • İmplant tedavileri
 • Kanal tedavisi
 • Diş beyazlatma işlemleri
 • Diş kaplama uygulamaları
 • Ortodonti tedavileri
 • Protez uygulamaları
 • Çene cerrahisi uygulamaları
 • Pedodonti uygulamaları
 • Gülüş tasarımı
 • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.