Diş Çekimi Nedir?

Diş Çekimi Nedir?

Diş çekimi nedir? Tedavisi mümkün olmayan dişlerin kemikteki yuvasından çıkarılması işlemidir. Ağız sağlığını tehdit eden aşırı diş çürümesi, diş enfeksiyonu, ortodontik tedavi ile bağlantılı işlemler ve çene darlığı gibi sebeplerden ötürü diş çekilmesi gerekebilir. Her ne kadar çekim öncesi ağrı olsa da çekim sırasında genelde ağrı yaşanmaz ve iyileşme süreci hızlıdır. Hastalar kısa süre içinde normal fonksiyonlarına devam edebilirler. Diş çekimi tek seansta yaklaşık 30 dakika ile 1 saat arasında sürmektedir. Diş çekimi; dolgu, kaplama, kanal tedavisi gibi işlemlerle dişleri tedavi edilemeyen kişilere uygulanabilir.

Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

Diş çekimi nedir? Ağzın görünen kısmındaki dişler için basit bir çekim yapılabilir. Fakat kırılan ya da yüzey altındaki dişler için daha ciddi bir operasyon gerekebilir. Tedaviye başlamadan önce ilk olarak hekim dişlerin bir röntgenini çeker. Diş çekimi dişin görünür olup olmamasına bağlı olarak basit veya cerrahi olarak uygulanabilir. Görünür dişlerin çoğu basit bir işlemle çıkarılabilir. Doktor bölgeyi uyuşturmak ve hastanın ağrı hissetmesini engellemek için lokal anestezi uygular. Daha sonra dişi sallamak için bir alet kullanılır. Diş gevşedikten sonra dikkatlice alınır. Bu işlem için sadece lokal anestezi gereklidir ve birkaç dakika sürer. Diş çıkarıldıktan sonra oluşan kan pıhtısını durdurmak için gazlı bez kullanılır.

Diş Çekiminden Sonra Bakım Nasıl Yapılır?

Diş çekimi tedavi süreci dahilinde hissedilebilecek herhangi bir rahatsızlığı en az seviyeye indirmek, enfeksiyon riskini azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için yapılması gereken bazı şeyler mevcuttur:

 • Ağrı kesiciler reçete edildiği şekilde kullanılmalıdır.
 • Bölgede şişmeyi önlemek için diş çekimi işleminden hemen sonra etkilenen bölgeye bir buz torbası uygulamak.
 • Diş çekiminden sonra en az 1 gün boyunca dinlenmek
 • Diş çekiminden sonra katı olmayan besinler tüketilmelidir. Diş çekilen bölge iyileştikçe katı yiyeceklere geçilmelidir.
 • Diş çekimi sonrası iyileşme süreci boyunca sigara içilmemelidir.
 • Dişlerin fırçalaması ve diş ipi kullanımı, diş çekilen alandan uzak durarak devam ettirilmelidir. Böylelikle enfeksiyonun önlenmesi sağlanır.

Diş Çekimi Sonrası Ne Zaman Yemek Yenilebilir? Sıvı Tüketilebilir?

Diş çekimi tedavisinden yaklaşık 2 saat sonra aşırı sıcak ya da soğuk olmayan yiyecek ve içecekler tüketilebilir. Hasta 1 gün sonra iş hayatına/sosyal hayatına geri dönebilir.

Diş Çekimi Sonrası İyileşme Diş çekiminden sonra birkaç gün ağrı hissedilebilir ve 6-7 gün hassasiyet oluşabilir. Tam iyileşme süreci 14 gündür. Tedavi sonrası, önce 1 haftalık daha sonra 6 aylık aralıklarla kontrole gidilmelidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurun.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

 • İmplant tedavileri
 • Kanal tedavisi
 • Diş beyazlatma işlemleri
 • Diş kaplama uygulamaları
 • Ortodonti tedavileri
 • Protez uygulamaları
 • Çene cerrahisi uygulamaları
 • Pedodonti uygulamaları
 • Gülüş tasarımı
 • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.