Köprü Diş Nedir?

Köprü Diş Nedir?

Köprü Diş Nedir? Köprü diş, herhangi bir sebeple meydana gelen diş boşluğunu kapatmak için boşluğun sağında ve solunda yer alacak iki dişin arasına yerleştirilir. Bu uygulamada diğer iki diş küçültülür ve köprü diş ile bu iki dişe yapıştırılarak mevcut boşluk kapatılır. Diş kayıpları ise çoğunlukla diş eti hastalıklarına, diş eti çekilmesine, tedavi edilmeyen diş çürüklerine veya travmalara bağlı olarak ortaya çıkar.

Köprü diş tedavisi, diş kayıplarında uzun süredir kullanılan geleneksel tedavi yöntemlerinden biridir.  Diş kayıpları zamanla yüz ve çene anatomisinin de bozulmasına ve özellikle birden fazla diş kaybının yaşandığı durumlarda konuşma bozukluğuna sebep olabilir. Bu yüzden diş kaybına bağlı boşlukların doldurulması çok önemlidir. Ağız içinde dişlerden biri eksildiğinde, zamanla diğer dişler boş kalan alana hareket etmeye başlar. Bu da zamanla kişinin ağız ve diş yapısını bozarak yemek yerken çiğneme zorluğu yaşamasına ya da diğer dişlere binen fazla yük nedeniyle ağrı hissetmesine neden olabilir.

Diş kayıplarında kişileri etkileyen önemli faktörlerden biri de gülümserken ortaya çıkan diş boşluklarının görüntüsüdür. Diş kayıpları tedavisi sağlık açısından önemli olduğu kadar, kişinin sosyal hayatı için de çok önemlidir. Köprü diş tedavisi, diş kayıplarında yaşanan yemek yeme ya da konuşma zorluğu gibi durumları tedavi eder.

Köprü Diş Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Köprü Diş Nedir? Köprü diş tedavisi diş eksikliklerinin tamamlanmasında sıklıkla tercih edilen başlıca yöntemlerden biridir. Öncelikle hastaya, diş hekimi tarafından genel bir muayene yapılır ve hastanın diş röntgeni çekilir. Diş hekimi muayene sırasında hastanın çene yapısını inceleyerek hastanın ağzındaki eksik dişlerin sayısı ve boşlukların yerlerini belirleyerek köprü diş tedavisine başlar. Bu uygulama sırasında, boş dişin yanında yer alan sağlam dişler törpülenerek küçültülür. Daha sonra diş hekimi hastanın ağız ve çene ölçüsünü alır ve hastaya en uygun protezin yapılmasını sağlar. Bu protez hastanın diş yapısı ve diş rengine göre hazırlanır.

Köprü Diş Çeşitleri Nelerdir?

Köprü diş tedavisinde hekim, hastanın ağız, diş ve çene yapısını inceleyerek içlerinden en uygun olanını seçer. Tercih edilebilecek yöntemler aşağıda sıralanmıştır.

Geleneksel Köprü

Geleneksel köprü diş tedavisi; kayıp dişlerin sağında ve solunda yer alan sağlam dişlerin törpülenip küçültülerek köprüye sabitlenmesi için köprü ayağı olarak kullanılmasıdır. Sonrasında sabitlenen bu dişlerin üzerine, hazırlanan köprü diş protezi yerleştirilir.

Maryland (Kanatlı) Köprü

Bu köprü çeşidi ise köprünün komşu dişlere yapıştırılmasıyla gerçekleştirilir. Diş boşluğunu doldurmak için hazırlanan diş, boşluğun hemen yanındaki komşu dişlerin arka tarafına yapıştırılır. Bu yöntem sağlıklı dişler kesilmeden yapılan bir işlemdir, fakat diğer türlerine göre daha az tercih edilir.

İmplant Destekli Köprü

İmplant destekli köprüler genellikle birden fazla diş kaybının olduğu durumlarda tercih edilir. İmplant destekli köprüde sağlıklı dişlerin kesilmesine gerek kalmadan uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem çene kemik yapısı uygun olan kişilerde tercih edilir. Çoklu diş kayıplarında çene kemiğine vidalanan implant köprü sayesinde eksik dişlerin yeri doldurulur.

Kimler Köprü Diş Tedavisi Yaptırabilir?

Diş boşluğunu doldurmada implant ve köprü diş olmak üzere iki farklı uygulama bulunur. Köprü diş tedavisi hem hastanın tercihine göre hem de ağız ve kemik yapısının uygunluğuna göre değerlendirilir. Köprü diş genellikle ağız yapısı implant için uygun olmayan hastalara tavsiye edilir. Hastanın ağız ve çene kemik yapısı ya da yumuşak doku yapısı implant kullanımı için uygun değilse, bu hastalara köprü diş tedavisi önerilebilir.

Diş Köprüsü Tedavisi Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Köprü diş tedavisi sonrasında hastanın dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar bulunur. Bunlardan biri de diş köprülerinin temizlenmesidir, bu şekilde dişlerde gıda ve plak birikmez. Protezi sabitleme görevinde kullanılmak için küçültülen ayakların (dişlerin) ve protez dişin düzenli temizlenmemesi durumunda diş çürükleri ve diş eti sorunları ortaya çıkabilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurun.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.