Küretaj Tedavisi Nedir?

Küretaj Tedavisi Nedir?

Küretaj Tedavisi Nedir? Diş eti rahatsızlıklarını engellemek amacıyla hastalıklı ve hasar görmüş dişlerin derinlemesine temizlenmesine küretaj tedavisi denir. Tedavi, diş etinin dişlerle birleştiği noktalarda oluşan tartar ve bakterilerin temizlenmesinde oldukça etkili bir yöntemdir. Küretaj tedavisi diş taşı temizliği ile karıştırılabilmektedir. Diş taşı temizliğinde diş yüzeyi temizlenirken küretaj tedavisinde dişin köküne doğru ilerlemeye başlamış bakteriler temizlenmektedir.

Bu tedavi çoğunlukla diş etlerinde kanama, şişme ya da morarma şikayetleri olan hastalara uygulanmaktadır. Belirtilerin erken fark edilmesi önemlidir. Daha geç fark edilmesi daha karmaşık işlemler yapılmasını gerektirir. Altı ayda bir rutin doktor kontrolüne gitmek rahatsızlıkların ortaya çıkmasını engelleyecektir.

Küretaj Tedavisinin Artıları Nelerdir?

Küretaj Tedavisi Nedir? Küretaj tedavisi ile dişetinde oluşan hastalığın iyileştirilmesi veya durdurulması amaçlanır. Bakterilerin temizlenmesi oluşabilecek diğer ağız ve diş rahatsızlıklarının önüne geçilmesini sağlar. Ayrıca kemik sağlığını kaybetmesi ve diş kaybı gibi problemlerden korur.

Nasıl Yapılır?

Küretaj tedavisi çoğunlukla lokal anestezi altında yapılır. Bu işlem sırasında öncelikle ölü dokuyu ve bakterileri temizleyebilmek için diş eti ceplerine kesici bir alet sokulur. Aynı işlem tüm diş ve diş eti cepleri için ölü doku ve bakteriler temizlenene kadar uygulanmakta olup derinlemesine bir temizlik yapılır. Bu sırada ağız bir solüsyon ile yıkanmaktadır. Uygulama tamamlandığında diş etleri tartar ve bakteri oluşumundan temizlenmiş olur.

Küretaj Tedavisi Sonrası

Küretaj tedavisi sırasında lokal anestezi uygulanacağı için herhangi bir ağrı hissedilmez. İşlem sonrasında kısa süren hassasiyetler olabilir. Küretaj tedavisi sonrası hassasiyet süreci 6-7 gün sürebilmektedir. 1 hafta sonra ise tamamen iyileşme süreci gerçekleşmektedir. Küretaj tedavisi sonrası 6 ayda bir düzenli kontrole gidilmesinde fayda vardır.

Küretaj Tedavisi Sonrası Ne Zaman Yemek Yenilebilir? Sıvı Tüketilebilir?

Küretaj tedavisinden 2 saat sonra yemek yenilebilir, su içilebilir ve sıvı tüketilebilir. Kişi aynı gün içerisinde iş hayatına/sosyal hayatına dönebilmektedir. 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurun.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.