Lamine Diş Kaplama Nedir?

Lamine Diş Kaplama Nedir?

Lamine Diş Kaplama Nedir? Lamine diş kaplama, bireylerin dişlerinde meydana gelen deformasyon, kırılma gibi sebeplerden doğan estetik bozuklukları gidermek amacıyla yapılır. Hastanın diş ölçüleri alınarak oldukça özenli bir şekilde tasarımı yapılan lamine kaplamalar, dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılmak üzere kullanıma hazır hale getirilir.

Lamine diş kaplama tekniğinin en önemli özelliği, dişlerde herhangi bir aşındırma olmadan istenilen sonuca ulaşılmasıdır. Oldukça ince ve saydam bir görünüme sahip olan lamine kaplamalar, yapıştırıldıkları dişlerin doğal görünümüyle tam uyum sağlarlar. Lamine kaplamalar her ne kadar ince olsalar da basınç, çekme ve itme gibi kuvvetlere karşı oldukça dayanıklıdırlar.

Kolay kolay kırılmayan lamine dişler, ağız ve diş bakımının düzenli ve sürekli yapılması halinde ömür boyu kullanılabilirler. Diğer tedavi usullerine göre daha maliyetli olmasına rağmen, elde edilen sonuçlar tüm beklentileri karşılar niteliktedir.

Lamine Diş Yapılmasını Gerektiren Durumlar

Lamine Diş Kaplama Nedir? Lamine diş kaplamaları diş problemleri yaşayan her yaştan kadın ve erkek bireye uygulanabilen bir yöntemdir. Özellikle estetik kaygı yaşayan bireylerin tercih ettiği tedavi yöntemi birçok farklı sebebe dayalı olarak yapılabilir:

 • Kırılmış veya aşınmış dişlerin eski haline getirilmesi,
 • Ayrık dişlerdeki aralıkların kapatılması,
 • Beyazlatma yöntemleri yeterli olmayan sararmış ve koyulaşmış dişlerin düzeltilmesi,
 • Dişlerdeki şekil bozukluklarının düzeltilmesi,
 • Eskimiş ve sararmış dolguların yenilenmesi,
 • Eğrilmiş ve çapraşıklaşmış dişlerin düzeltilmesi,
 • Diş yapılarındaki kalıtsal bozuklukların onarılması gibi nedenler

lamine diş kaplaması yaptırmayı gerekli kılan problemlerdir.

Lamine Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Lamine diş kaplama tedavisi hastadan geri bildirim alınarak ilerler. Öncelikle kişiye özel ağız içi ölçüleri oldukça dikkatli bir ölçüm yapılarak alınır. Alınan ölçülere göre laboratuvarlarda hazırlanan model üzerinde mock-up adı verilen testler yapılır. Elde edilen model hasta tarafından da onaylanınca, yapıştırılacak dişlerin hazırlanmasına başlanır. Uygulamanın süresi kaplama yapılacak diş sayısına göre farklılıklar göstermekle birlikte, oldukça kısa sürelerde dişlerin yapıştırılması gerçekleşir.

Diş hekimleri, geçici kaplamaları test ettikten sonra son düzenlemeleri yaparak gerçek porselenlerin yapımı sürecini başlatır. Özel bir yapıştırıcı ile dişlere sabitlenen lamine kaplamalar, aynı gün kullanılmaya başlanabilir. Hastaların diş etlerinde bir problem olmadığı sürece, 2 veya 3 seans sonunda lamine diş kaplaması tedavisi sonlandırılarak hasta yeni dişlerini kullanmaya başlayabilir.

Kimlere Lamine Diş Tedavisi Kullanmaları Tavsiye Edilmez Lamine diş tedavisi, ileri derecede diş eti çekilmesi bulunan kişilere, çene yapısında belirgin bozukluklar olanlara, gece uykusunda diş sıkma alışkanlığı olanlara ve tırnak, kalem ısırma gibi alışkanlıklara sahip olan bireylere tavsiye edilmez.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurun.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

 • İmplant tedavileri
 • Kanal tedavisi
 • Diş beyazlatma işlemleri
 • Diş kaplama uygulamaları
 • Ortodonti tedavileri
 • Protez uygulamaları
 • Çene cerrahisi uygulamaları
 • Pedodonti uygulamaları
 • Gülüş tasarımı
 • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.