Diş Beyazlatma Nedir?

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma nedir? Dişlerin yüzeyindeki yapıda oluşan renkli organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile giderilmesi işlemine denir. Bu tedavi dişlerin iç veya dış kaynaklı sebeplerle renklenmesi durumunda kullanılır.

Diş Beyazlatma Tedavisinin Çeşitli Yöntemleri

Ev tipi diş beyazlatma

Bu diş beyazlatma yönteminde öncelikle ağız içinden ölçü alınarak hastaya özel beyazlatma plakları hazırlanır. Hazırlanan bu plağın içine belirli miktarlarda diş beyazlatma jeli (%10-15’lik karbamid peroksit veya hidrojen peroksit) uygulanır.

Plağın ortalama 10-15 gün boyunca ve gün içinde en az 4-6 saat kullanılacak şekilde ya da 8-10 gün gece uykusu boyunca kullanılması şeklinde uygulanan bir işlemdir.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma (Klinik Ortamda Beyazlatma)

Aynı zamanda “Lazerle diş beyazlatma yöntemi” olarak da bilinen bu tedavi yöntemi klinikte hekim tarafından uygulanır. Uygulama süresi diğer tedavi yöntemlerine göre daha kısa (bir saat) sürer. Diş hekimi tarafından dişlerin üzerine sürülen beyazlatma jeli UV ışını ya da lazer yardımıyla aktif hale getirilir.

Kombine Diş Beyazlatma (Ev+ Ofis Tipi Beyazlatma)

Bu tedavi yönteminde diş beyazlatma hem evde ve hem de ofis ortamında beraber uygulanır. Klinikte uygulandıktan sonra 2-3 gün ev tipi beyazlatma ile işlem desteklenir.

Tek Diş Beyazlatma (İçten Beyazlatma)

Bu yöntem kanal tedavisi sonrası renk değiştiren dişlere uygulanır. Dişteki dolgu sökülür, açılan boşluğa beyazlatma jeli uygulanır ve sonrasında diş, geçici dolgu ile kapatılır. Seanslar istenilen renge ulaşıncaya kadar 3 gün aralıklarla tekrarlanır.

Hangi Tip Diş Beyazlatma Yöntemi Daha Uygundur?

Diş Beyazlatma Nedir? Eğer diş renginin beyaza yakın ve birkaç ton açılması isteniyorsa sadece lazer tipi veya ev tipi beyazlatma yeterli olacaktır. Ancak dişlerde sigara, kahve veya çaydan dolayı çok fazla renklenme varsa kombine diş beyazlatma yöntemi daha etkili olur. Hangi diş beyazlatma yönteminin daha uygun olduğuna karar verebilmek için doktor muayenesi gerekir.

Diş Beyazlatmanın Zararı Var Mıdır?

Beyazlatma yöntemleri dişlerde çok sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklere karşı az da olsa hassasiyete neden olabilir. Normal ve beklenen bir durum olan bu yan etkinin genellikle 24-48 saat içerisinde geçmesi beklenir. Diş hekimi denetiminde yapılan beyazlatma tedavisinin dişlere herhangi bir zararı yoktur.

Dişlerin Beyazlaması Süresi

Kişiye göre değişiklik göstermekle birlikte, dişlerin ortalama beyazlama süresi 2-3 haftadır. Antibiyotik kullanımına bağlı oluşan grileşmelerin beyazlaması ise daha zordur ve daha uzun bir süre gerektirir.

Etkisi Kalıcı Mıdır?

Beyazlatma işlemi sonrasında renk zamanla kaybolmaya başlar. Bu süre hastanın renkli sıvılar ve sigara kullanımına göre değişir. 6 ay ile 1 yıl arası bir zaman alır. Her 6 ayda bir beyazlatma işleminin 1 ya da 2 seans ile desteklenmesi halinde dişlerdeki beyazlık kalıcı hale gelir.

İşlem Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Beyazlatma tedavisi süresince ve sonrasında iki gün boyunca çay, kahve, çikolata, şarap, kola gibi renkli sıvı ve gıdalardan ve tütün mamullerinden uzak durulması gerekir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurun.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.