Diş Protezi Nedir?

Diş Protezi Nedir?

Diş Protezi Nedir? Diş, diş eti ve çevre dokuların çeşitli nedenlerden dolayı hasar görmesi ya da kaybedilmesi durumunda protez diş uygulanır. Bu protez diş kişiye özel hazırlanır. Böylece kişi, sağlıklı dişlere ve çiğneme fonksiyonuna tekrar sahip olur. Kişiye özel olarak üretilen bu diş protezleri, hastanın ağız yapısına tam uyum sağlayan, rahat kullanılabilen, ağız içine sabitlenebilen veya ağza kolayca takılıp çıkarılabilen yapay dişler olarak da tanımlanabilir.

Diş protezi, kaybedilen bir ya da birkaç diş yerine kullanılabileceği gibi tüm dişlerin yerine de kullanılabilir. Ancak diş protezi uygulamalarında öncelikle hastanın mevcut dişlerinin korunmasına dikkat edilir. Diş protezi, hastanın dişlerinin doğal bir görünüme sahip olması için en uygun renk ve tonlarda üretilir. Diş protezi uygulamasında doğal görünümün yanı sıra temel amaçlardan biri de kişiye kaybettiği çiğneme fonksiyonu geri kazandırmaktır.

Protez Diş Türleri Nelerdir?

Diş Protezi Nedir? Diş tedavisinde en son tercih edilmesi gereken diş protezleri genellikle diş çürümesi, dişin kırılması ya da dolgunun yetersiz kalması gibi uygulanan tedavi ile düzeltilemeyecek boyuttaysa uygulanır. Protez uygulamasında öncelikle kişinin var olan sağlıklı dişlerinin korunması esastır. Diş protezlerinin farklı türleri bulunur:

Sabit Diş Protezi

Ağız içine yapıştırılarak uygulanan sabit diş protezleri, kişinin kendi isteğiyle çıkarılamaz. Çoğunlukla diş kaybı az olan kişilere uygulanan sabit diş protezi, kişinin kendi dişinden destek alınarak uygulanır.

Zirkonyum Restorasyonlar

Zirkonyum son yıllarda en çok tercih edilen sabit diş protezi materyalidir. Bu materyal dişlerde işlevsellik, sağlamlık ve estetik sağlamaktadır. Beyaz tonlarına sahip metal bir element olan zirkonyum kaplama diş protezleri, pürüzsüz ve doğal bir parlaklığa sahiptir ve hastanın istediği beyaz tonlarında diş rengi elde edilebilir.

Laminate Restorasyonlar

Dişin ön yüzüne, ince yaprak şeklinde porselen yapıştırılarak uygulanan bir işlemdir. Bu işlemde, dişlere müdahale oldukça azdır. Yalnızca ön dişlere uygulanabilir. Laminate restorasyon dişlerde oluşan renk değişimlerinin kapatılması, mevcut boşlukların gizlenmesi, kırık nedeniyle oluşan görünümün düzeltilmesi, hafif çapraşık dişlerin düzeltilmesi gibi nedenlerle uygulanabilir.

Hareketli Diş Protezi

Eksik dişlerin yerini alabilen hareketli diş protezleri, hastanın kendisi tarafından takılıp çıkarılabilir. Doğal dişlerin olduğu fakat sabit protez için yeterli desteğin olmadığı durumlarda tercih edilir. Uygulama sırasında halihazırdaki dişlerden ve dokulardan destek alınır. Hareketli protezlerin dört farklı çeşidi mevcuttur:

Total Protezler

Total protezler ya da diğer adıyla takma diş, hastanın ağzında hiç diş bulunmadığı durumlarda tercih edilir. Alt ve üst çeneye ayrı ayrı uygulanan total protezler mevcut kemik dokusu ile desteklenir. Kişinin ağız ölçülerine özel olarak üretilen total protez ilk takıldığında ağız içinde yabancılık, dudak ve yanaklarda doluluk hissedilebilir. Ayrıca salgı bezlerinin uyarılmasına bağlı olarak ilk başlarda kişinin tükürük miktarında artış olabilir, konuşması farklılaşabilir.

Parsiyel Protezler

Doğal dişlerin bir kısmının olmadığı durumlarda uygulanabilen parsiyel protez, hastanın kendisi tarafından takılıp çıkarılabilir. Parsiyel protez, kayıp ve eksik dişlerin yerine takıldığında işlevselliğin yanı sıra dişlerde estetik bir görünüm de sağlar.

İmmediat Diş Protezi

İmmediat protezler ya da geçici protezler, doğal dişlerin çekilmesiyle oluşan estetik kaygının giderilmesi için uygulanır. Dişler ilk çekildiğinde ağız içi dokularda şişlik oluşur. Kalıcı protez yapılmadan önce bu dokuların normale dönmesi beklenir. Bu süreç içerisinde hastanın kalıcı protezleri de hazırlanır. Dokulardaki iyileşmenin tamamlanmasıyla birlikte kişiye kalıcı protezler uygulanır.

İmplant Üstü Diş Protezleri

İmplant, diş kaybının olduğu durumlarda hastanın çene kemiğine titanyum alaşımdan üretilen vida benzeri metal yapıdır. Diş kökü görevi gören implant, üzerindeki protezin tutunmasını kolaylaştırır ve sağlamlığını arttırır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurun.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı buton1-1024x267.png

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız.