Zeytintaşı Mağarası

Zeytintaşı Mağarası

Zeytintaşı Mağarası Antalya’nın Serik ilçesinin 15 km kuzeyindeki Akbaş Köyü’ne bağlı Gökçeler Mahallesi’nin güneydoğusunda yer alıyor. Zeytinlitaş Tepesi’nin güney yamacında bulunan mağara, Antalya’ya 54 km Serik’e 16 km Aspendos’a 10 km mesafede.

Taşocağı işletmek sebebiyle açılan yapay bir galeri ile 1997 yılında tesadüfen bulunan ve 2013 yılında ‘Tabiat Anıtı’ ilan edilen Zeytintaşı Mağarası, açıldığı günden bu yana, bölgenin turizm potansiyeline büyük katkı sağlıyor.

Yaklaşık bir milyon yılda oluştuğu tahmin edilen, karstik mağara, damlataş sütunları tarafından birçok küçük salon ve odacığa ayrılmış. Sıcak ve nemli bir havaya sahip mağaranın derinliği ise 14 metre.

Birbirine bağlı iki kattan meydana gelen mağaranın üst kat uzunluğu, yan dehlizleriyle beraber 136 metre, alt katı ise 97 metre uzunluğunda. Mağaranın alt katı, tahribattan korunması amacıyla ziyaretlere kapalı. Yaşayan bir mağara olan Zeytintaşı Mağarası’nın içerisi, traverten, soda çubukları, mısır patlağı, akmataşı, bayrak traverten ve heliktik gibi halen oluşumu devam eden şekillerle kaplı. Büyük sütunların arasında yer alan gölcükler ise mağaranın görünümünü daha da enteresan bir hale dönüştürüyor.

Bir milyon yılda oluştuğu tahmin edilen Zeytintaşı Mağarası, özellikle tüm kesimlerinde boyları 5 cm ile 70 cm’yi bulan makarna sarkıtları ile dikkat çekiyor. Gelişimleri günümüzde de devam eden makarna sarkıtların bulunduğu salona ‘Spagetti Salonu’ deniliyor. Türkiye’deki her mağarada görülmesi pek mümkün olmayan bu benzersiz karakteristik oluşumları ile Zeytintaşı Mağarası, ayrı bir değer kazanıyor. Mücevher niteliğindeki yüzlerce narin ve kristalimsi sarkıttan oluşan ‘Avize Salonu’ ise nefes kesecek güzellikte.

Büyüleyici atmosferi, mücevherleri andıran sütun, sarkıt, dikit ve her türden damlataşları ile yoğun ilgi gören mağarayı, rehber eşliğinde gezebilir, unutulmaz bir görsel şölene tanık olabilirsiniz. Havası ve doğasıyla insana huzur ve ferahlık veren mağaranın çevresi, bakir ve doğal güzelliklere sahip. Mağarayı ziyaret ettikten sonra civarda, yürüyüş, tırmanma ve safari turu ile yaban hayatı gözlemciliği yapabilirsiniz.

Antalya Smile Designs

Antalya Smile Designs Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak; her yaştan hastaya uygun tedavi olanaklarını, Antalya’nın en özel konumlarından birinde, en yeni teknolojiye sahip donanımı kullanarak sizlere sunuyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda alanında uzman bir ekibe sahip tam donanımlı bir klinikten destek almak istiyorsanız, sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz.

Klinikte Hangi Tedavi Seçeneklerini Sunuyoruz?

Antalya Smile Designs ailesi olarak, kliniğimizde pek çok önemli uygulamayı başarıyla gerçekleştiriyoruz. Her zaman en iyi cihazları ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bu sayede, yaptığımız tüm işlemlerde en iyi sonuçları elde ederek %100 hasta memnuniyeti sağlıyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız başlıca tedavi ve işlemler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavileri
  • Kanal tedavisi
  • Diş beyazlatma işlemleri
  • Diş kaplama uygulamaları
  • Ortodonti tedavileri
  • Protez uygulamaları
  • Çene cerrahisi uygulamaları
  • Pedodonti uygulamaları
  • Gülüş tasarımı
  • Rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri

Sadece bunlar değil elbette. Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda daha pek çok uygulama ve tedavi için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Neden Antalya Smile Designs?

Ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda en iyi donanıma sahip bir klinikten ve konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekipten destek almak en doğal hakkınız. Bizi ziyaret etmeniz ve tercih etmemiz için birçok neden var.